123․3 մլն դրամ՝ ներհամայնքային դրամահավաքի արդյունքում
«Այբ» դպրոցի տարածքում կկառուցվի ռազմամարզական ուսումնական եզակի ավան՝ կազմված տարբեր գոտիներից՝ նորագույն տեխնոլոգիաներով հագեցած լաբորատորիայից, արգելագոտուց, մարզական գոտուց:
Այս նպատակով ուսումնական տարվա սկզբում մեկնարկած ներհամայնքային դրամահավաքի արդյունքում 90 մլն դրամի փոխարեն մեզ հաջողվել է հավաքել 123 334 624 դրամ (հուլիսի 3-ի դրությամբ)՝ գերազանցելով սահմանված նշաձողը և հնարավորություն ստանալով ավանում իրականացնելու լրացուցիչ այլ անհրաժեշտ աշխատանքներ:
Համատեղ նպատակներ սահմանելու ու դրանք միասին իրագործելու մշակույթը կարևոր նշանակություն ունի «Այբ»-ի համար և ամրացնում է մեր համայնքն ու արժեքները: Սա նշանակում է վստահություն միմյանց նկատմամբ և պատասխանատվություն՝ սեփական մասնակցությունն ունենալու մեր ապագան կերտելու գործում: Այն բացառիկ է նաև իր մասնակցայնությամբ, քանի որ արշավին միացան ոչ միայն «Այբ»-ի բարերարները, այլ նաև ծնողները, աշխատակիցները, ուսուցիչներն ու աշակերտական համայնքը:
Ուժեղ պետության գրավականն այն հասարակությունն է, որում նոր սերնդի ձևավորման համար առաջնային է որակյալ ու ամբողջական կրթությունը՝ կերտելու պատկանելության և պատասխանատվության զգացում ունեցող անհատներ: Այս նախաձեռնության միջոցով միասին մենք ստեղծում ենք մի միջավայր, որը կնպաստի ֆիզիկապես ու հոգեպես ամուր սերնդի ձևավորմանը՝ պատրաստ դիմակայելու և հաղթահարելու մարտահրավերները:
Ռազմամարզական ուսումնական ավանը բաց կլինի բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են կատարելագործել իրենց ռազմամարզական հմտություններն ու գիտելիքները: Այստեղ ներգրավված կլինեն ինչպես ոլորտի հմուտ մասնագետներ, այնպես էլ «Այբ»-ի՝ զինվորական ծառայություն անցած շրջանավարտները: Ուսումնառությունը հիմնված կլինի փորձի փոխանակման ու ամուր կապերի հաստատման վրա, ինչն էլ իր հերթին կնպաստի համայնքային ներուժի հզորացմանը:
«Այբ»-ի ռազմամարզական ուսումնական ավանը կունենա՝
• դասասենյակ-լաբորատորիա՝ նորագույն ռազմամարզական VR վարժասարքով, որն իրական պայմաններ է ստեղծում մարտավարական հնարքների ուսուցման համար.
• լեռնադաշտային պայմաններին հարմարեցված արգելագոտի , որը կունենա կրակային գոտի, խրամուղի, փշալար, պատ ու ցանց.
• մարզական գոտի՝ ֆիզիկական մարզումների համար նախատեսված պայմաններով ու սարքերով
Նշենք, որ ավանի առաջին բաղադրիչը՝ նոր տեխնոլոգիաներով հագեցած «Արցախ» նախնական զինվորական պատրաստության դասասենյակ-լաբորատորիան, արդեն գործում է: Ծրագրի ընթացքի և հետագա աշխատանքային փուլերի մասին կտեղեկացնենք հաջորդիվ:
Շնորհակալ ենք յուրաքանչյուրին (տես ցանկը), ով իր ներդրումն ունեցավ արժեքավոր այս գործում և ստեղծեց այս հնարավորությունը երիտասարդների համար: Մենք վստահ ենք, որ վճռական ու գիտակից քայլերի շնորհիվ կարող ենք ստեղծել հզոր ու պաշտպանված երկիր:

123․3 млн драмов — вот результат сбора пожертвований на строительство военно-спортивного кампуса
На территории школы «Айб» будет построен уникальный военно-спортивный кампус, поделённый на зоны: оснащённую новейшими технологиями лабораторию, полосу препятствий, спортивную площадку.
В ходе внутриобщинного сбора денежных средств, стартовавшего в начале учебного года, для этой цели, вместо запланированных 90 млн драмов, удалось собрать 123 334 624 драма (по положению на 3 июля). Тем самым мы не только превзошли намеченный результат, но и получили возможность произвести необходимые дополнительные работы.
Культура сообща намечать цели и реализовывать их совместными усилиями имеет для «Айб» большое значение: она сплачивает нас вокруг наших ценностей и укрепляет сообщество. Для нас это залог взаимного доверия и повышенная ответственность за личное участие каждого в общем деле построения будущего. Реализация этой инициативы была уникальна и по вовлечённости в неё членов сообщества: активность проявили не только благотворители, но и родители, сотрудники, учителя и ученическое сообщество.
Залогом сильного государства является такое общество, в котором при формировании новых поколений упор делается на пестование молодёжи посредством качественного комплексного образования индивидов, наделённых осознанием собственной идентичности и чувством ответственности. В ходе этой и подобных инициатив мы совместными усилиями создаём среду, которая будет способствовать формированию физически и духовно крепкого поколения, готового противостоять вызовам и преодолевать их.
Военно-спортивный кампус будет открыт для всех желающих совершенствовать свои военные и спортивные как навыки, так и знания. В процесс подготовки будут вовлечены не только умелые специалисты данных областей, но и выпускники «Айб», прошедшие воинскую службу. Обучение будет зиждиться на обмене опытом и установлении прочных связей, что, в свою очередь, придаст дополнительную мощь совокупному потенциалу сообщества.
В военно-спортивном кампусе «Айб» будут:
• класс-лаборатория с новейшим военно-спортивным VR-тренажёром, воспроизводящим реальные условия для обучения боевым умениям;
• полоса препятствий со стрельбищем, траншеей, колючим ограждением, стеной и сеткой, приспособленная под горно-полевые условия;
• спортивная зона, оснащённая спортивным инвентарём и снарядами и обеспечивающая все условия для физической подготовки.
Отметим, что первый компонент кампуса — оснащённый новыми технологиями класс-лаборатория начальной военной подготовки «Арцах» — уже действует. О ходе проекта и дальнейших этапах его реализации мы будем информировать в дальнейшем.
Благодарим каждого (список см. по ссылке), кто внёс свой вклад в это ценное начинание и создал для молодёжи подобную возможность. Мы уверены, что благодаря решительным и продуманным шагам можем построить могучее и обороноспособное государство.