Հունիսի 9-ին «Այբ» կրթական հիմնադրամը հյուրընկալել էր «405» կրթական դաշինքի անդամ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին։ Հանդիպումը մեկնարկեց «Այբ» դպրոցում շրջայցով: Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու դպրոցի կրթական միջավայրին, ուսումնական և ստեղծարար տարածքներին, ինչպես նաև «Այբ»-ի կրթական փիլիսոփայության գործնական դրսևորումներին։
Շրջայցից հետո մասնակիցներին ներկայացվեցին «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործունեության հիմնական ուղղությունները, կրթական ծրագրերը և զարգացման տեսլականը։
Ներկայացվեցին նաև «Այբ» դպրոցի գործունեությունը, մասնավորապես՝ դպրոցում ուսուցանվող «Արարատյան բակալավրիատ» կրթական ծրագիրը, ինչպես նաև Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցի փորձը և  «Այբ» ակադեմիայի՝ ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման ու կրթական առաջնորդության ծրագրերը։
Առանձին անդրադարձ կատարվեց նախագծային ուսումնառությանը՝ որպես աշակերտակենտրոն կրթության կարևոր բաղադրիչի, որն օգնում է զարգացնելու սովորողների համագործակցության, խնդիրների լուծման և ստեղծարար մտածողության հմտությունները։
Հանդիպման ավարտին մասնակիցները հնարավորություն ունեցան քննարկելու կրթության ոլորտի արդիական մարտահրավերները, փոխանակելու փորձ և մտքեր, ինչպես նաև նախանշելու հետագա համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։
Միջոցառումը ևս մեկ հնարավորություն էր ամրապնդելու կրթական համայնքի տարբեր դերակատարների միջև կապերը և խթանելու համագործակցությունը՝ ի նպաստ կրթության որակի շարունակական զարգացման։

9 июня Образовательный фонд «Айб» оказал гостеприимство представителям организаций-членов Образовательного альянса «405». Встреча началась с обзорной экскурсии по школе «Айб». Участникам была предоставлена возможность ознакомиться с образовательной средой школы, учебными зонами и творческими пространствами, а также увидеть, как работает уникальная образовательная философия школы на практике.
После экскурсии участникам представили ключевые направления деятельности, учебные программы и концепцию дальнейшего развития Образовательного фонда «Айб».
В ходе встречи была представлена деятельность школы «Айб» и ее образовательная программа — «Араратский бакалавриат». Также был обобщен опыт работы Центральной школы Дилижана и освещены инициативы Академии «Айб», направленные на повышение квалификации учителей и развитие образовательного лидерства.
Отдельное внимание было уделено проектному обучению как важному компоненту личностно-ориентированного образования, которое способствует развитию у учащихся навыков сотрудничества, решения проблем и творческого мышления.
В заключительной части мероприятия участникам была предоставлена возможность обсудить ключевые вопросы и вызовы в сфере образования, обменяться опытом, ценными идеями, а также наметить векторы дальнейшего сотрудничества.
Это мероприятие стало еще одним важным шагом на пути к укреплению связей между различными членами образовательного сообщества и развитию сотрудничества, направленного на непрерывное повышение качества образования.