Հունիսի 9-ին «Այբ» կրթական հիմնադրամը հյուրընկալել էր «405» կրթական դաշինքի անդամ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին։ Հանդիպումը մեկնարկեց «Այբ» դպրոցում շրջայցով: Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու դպրոցի կրթական միջավայրին, ուսումնական և ստեղծարար տարածքներին, ինչպես նաև «Այբ»-ի կրթական փիլիսոփայության գործնական դրսևորումներին։
Շրջայցից հետո մասնակիցներին ներկայացվեցին «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործունեության հիմնական ուղղությունները, կրթական ծրագրերը և զարգացման տեսլականը։
Ներկայացվեցին նաև «Այբ» դպրոցի գործունեությունը, մասնավորապես՝ դպրոցում ուսուցանվող «Արարատյան բակալավրիատ» կրթական ծրագիրը, ինչպես նաև Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցի փորձը և  «Այբ» ակադեմիայի՝ ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման ու կրթական առաջնորդության ծրագրերը։
Առանձին անդրադարձ կատարվեց նախագծային ուսումնառությանը՝ որպես աշակերտակենտրոն կրթության կարևոր բաղադրիչի, որն օգնում է զարգացնելու սովորողների համագործակցության, խնդիրների լուծման և ստեղծարար մտածողության հմտությունները։
Հանդիպման ավարտին մասնակիցները հնարավորություն ունեցան քննարկելու կրթության ոլորտի արդիական մարտահրավերները, փոխանակելու փորձ և մտքեր, ինչպես նաև նախանշելու հետագա համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։
Միջոցառումը ևս մեկ հնարավորություն էր ամրապնդելու կրթական համայնքի տարբեր դերակատարների միջև կապերը և խթանելու համագործակցությունը՝ ի նպաստ կրթության որակի շարունակական զարգացման։

The 405 Educational Alliance at Ayb
On June 9, the Ayb Educational Foundation welcomed representatives from a member organizations of the 405 Educational Alliance. The meeting started with a tour of Ayb School, during which participants were introduced to its educational environment, learning and creative spaces as well as the practical implementation of Ayb’s educational philosophy.
Following the tour, the participants got acquainted with the Ayb Educational Foundation’s key areas of activity, educational programs, and development vision.
Ayb School’s activities were also presented, highlighting the Araratian Baccalaureate educational program taught at the school, Dilijan Central School's practice, and Ayb Academy’s programs for teachers’ professional development and educational leadership.
Special emphasis was placed on project-based learning as an important component of student-centered education that fosters the development of students' collaboration, problem-solving, and creative thinking skills.
The meeting concluded with a discussion on the current challenges in education, the exchange of practice and ideas, and the identification of potential areas for future cooperation.
The event also served as another opportunity to strengthen connections among various stakeholders in the education community and promote collaboration in support of the continuous enhancement of education quality.