Ամփոփեցինք Հայաստանի 6 մարզում նախագծային ուսուցումը կիրառելու առաջին մեծածավալ աշխատանքների արդյունքները, որոնք ուղղված էին կլիմայի փոփոխության և բնապահպանական խնդիրների լուծմանը։ Ավստրիական զարգացման գործակալության աջակցությամբ և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համատեղ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի և «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից իրականացվող նախաձեռնության նպատակը 7-11-րդ դասարանների ուսուցիչներին նախագծային ուսուցման և կլիմայի փոփոխության հիմնախնդիրների վերաբերյալ գիտելիքներով վերազինելն էր՝ Տավուշի, Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Շիրակի և Վայոց ձորի համայնքներում ծառացած բնապահպանական խնդիրների լուծման նպատակով։
Ծրագրի շրջանակում 6 մարզի 272 բնակավայրից շուրջ 376 ուսուցիչ ակտիվ մասնակցեցին հատուկ իրենց համար մշակված դասընթացների՝ նախագծային ուսուցման մեթոդների բովանդակության և կառուցվածքի մասին առավել խոր պատկերացում կազմելու նպատակով։
«Բնապահպանական խնդիրների և կլիմայի փոփոխության մասին ավելի ու ավելի իրազեկ լինելը չափազանց կարևոր է։ Կլիմայի փոփոխությունը դեռևս կարող է ընկալվել որպես հեռավոր ապագայի խնդիր, բայց այն շատ իրական է և արդեն շոշափելի շատ առումներով: Ոչ ոք ավելի շատ չի տուժում փոփոխվող կլիմայից և դրա հետևանքներից, որքան երեխաները և դեռահասները, այդ իսկ պատճառով շատ կարևոր է նրանց ներգրավել կլիմայի փոփոխման մեղմման գործողություններում: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը ողջունում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կարևոր որոշումը՝ կանաչ կրթությունը կրթության պետական զարգացման ծրագրում մինչև 2030 թվականը ներառելու և կլիմայի փոփոխությունն ու կանաչ հմտությունները պետական կրթական ծրագրում որպես միջառարկայական թեմա ներառելու մասին»,- նշել է, Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցչի տեղակալ Սիլվիա Մեստրոնին
5 ամսվա հագեցած առցանց և դեմ առ դեմ վերապատրաստումների ընթացքում ուսուցիչներին հաջողվեց խորապես յուրացնել նախագծային ուսուցման քայլերը և, ի հայտ բերելով սեփական գաղափարները, աշակերտների հետ աշխատել դրանց զարգացման ուղղությամբ։ Վերապատրաստումներն իրականացվել են զուգահեռ 20 խմբի համար։ Գումարային հաշվով իրականացվել է 180 ժամ դեմ առ դեմ և 260 ժամ առցանց դասընթաց նախագծային ուսուցման և 120 ժամ առցանց դասընթաց՝ կլիմայի փոփոխության խնդիրների վերաբերյալ: Բացի այդ, իրականացվել է նաև վերապատրաստողների վերապատրաստում։ Արդյունքում փորձառու մենտորների առաջնորդությամբ ուսուցիչները հաջողությամբ կիրառեցին ձեռք բերած գիտելիքները և 2015 աշակերտների ներգրավեցին իրենց տարածաշրջանին բնորոշ 275 բնապահպանական նախագծերի իրականացման գործընթացում։
««Այբ» կրթական հիմնադրամում մենք շարունակաբար նախագծում, տեղայնացնում և իրականացնում ենք աշխարհի լավագույն ուսուցման մոտեցումները՝ խորապես հավատարիմ մնալով մեր երկրում բարձրորակ կրթություն տարածելու մեր առաքելությանը: «Այբ»-ը նախագծային ուսուցման բացառիկ փորձ ունի։ 2015 թվականից այն բարձր արդյունավետությամբ կիրառվում է «Այբ» դպրոցում և «Այբ հիբրիդային կրթություն» ծրագրի առանցքային բաղադրիչներից մեկն է: Ես հավատացած եմ, որ ուսուցիչներին գիտելիքով զինելը կհանգեցնի նրանց շարունակական զարգացմանը, կօգնի նրանց ձևավորելու նոր մտածելակերպ և յուրացնելու նոր մոտեցումներ։ Հիմա ավելի քան վստահ եմ, որ ձեռք բերած հմտություններն ու փորձը կօգնեն նրանց սեպտեմբերին կրթական նոր չափորոշիչների ներդրման հարցում»,- նշեց «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սոնա Կոշեցյանը։
Փակման արարողության ժամանակ և՛ ուսուցիչները, և՛ աշակերտները ցուցադրեցին իրենց նախագծային աշխատանքի արդյունքները։ Նախագծերը վերաբերում էին այնպիսի բնապահպանական խնդիրների, ինչպիսիք են թափոնների տեսակավորումն ու վերամշակումը, անտառահատումները, հանքարդյունաբերության արտանետումների վնասակար ազդեցությունները և այլն։
«Անտառահատումները շատ լուրջ խնդիր են մեր գյուղի համար։ Հատկապես այս տարի դրա ծավալներն է՛լ ավելի են մեծանում՝ շոշափելի բացասական ազդեցություն ունենալով շրջակա միջավայրի վրա։ Հետագա վնասները կանխելու համար մենք աշակերտների հետ միասին նախագիծ ենք մշակել՝ դպրոցի մոտ այգի ունենալու նպատակով: Որպես արդյունք գաղափարը կյանքի կոչելու համար մենք ունենք մանրակրկիտ մշակված գործողությունների ծրագիր»,- ասաց Սյունիքի մարզի Դարբաս գյուղի ուսուցիչ Տիգրան Հովսեփյանը։
Նույն խնդրի շուրջ աշխատող մեկ այլ թիմ՝ Նահապետավան գյուղից (Շիրակի մարզ) դպրոցի հարակից տարածքում տնկել է 100 ծառ։ Եղեգնաձոր քաղաքի թիմը որոշել է լուծել օդի աղտոտվածության խնդիրը։
«Մեր նպատակն էր լուծել օդի աղտոտվածության խնդիրը, որի պատճառը քաղաքում այրված աղբի ծուխն է։ Որպես լուծում մենք առաջ բերեցինք մի քանի կարգավորման մի քանի ուղիներ՝ առաջարկելով թափոնների տեսակավորման և վերամշակման ժամանակակից եղանակներ: 15 ուսանողների հետ միասին աշխատել ենք երեք հիմնական ուղղություններով՝ խնդրի ուսումնասիրություն, դրա մասին իրազեկվածության մակարդակի բարձրացում և լուծումների առաջարկում։ Քաջ գիտակցելով, որ խնդրի վերաբերյալ իրազեկումը զգալի ազդեցություն ունի ծրագրի հաջողության հարցում, մենք մի քանի դասընթաց կազմակերպեցինք Եղեգնաձորի որոշ բնակիչների և մեր դպրոցի աշակերտների համար՝ ցույց տալով թափոններն այրելու փոխարեն դրանց օգտագործման այլ եղանակներ։ Որպես աղբի վերամշակման լավագույն օրինակ, թղթե թափոնների օգտագործմամբ մենք պատրաստել ենք աղբամաններ և տեղադրել դրանք դպրոցում: Նախագիծն ինքնին մեծ ազդեցություն ունեցավ մեզ վրա։ Հիմա մենք իրերին այլ կերպ ենք նայում և հստակ գիտենք, որ պատասխանատվություն են կրում այն միջավայրի համար, որում ապրում ենք»,- պատմեցին Եղեգնաձորի թիվ 2 հիմնական դպրոցի աշակերտները։

UNICEF and the Ayb Education Foundation concluded the results of Armenia’s first massive endeavor to use project-based learning in six marzes to tackle climate change and environmental issues. The aim of the initiative, implemented with the support of the Austrian Development Agency and in coordination with the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, was to equip teachers of 7-11 grades with essential knowledge on project-based learning and on climate change issues to tackle environmental issues faced by communities in Tavush, Syunik, Gegharkunik, Lori, Shirak, and Vayots Dzor marzes.
“Becoming more and more aware of the environmental issues and climate change is extremely important. Climate change may still feel like a distant problem, but it is very real and already tangible in many ways. No one is more affected by a changing climate and its implications than children and adolescents, which is why it’s crucial to engage with adolescents at the community level to drive climate action for a better future. UNICEF commends the important decision of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport to include green education in the State Education Development Programme until 2030 and to include climate change and green skills as a cross-cutting theme in the state education curriculum,” noted Silvia Mestroni, Acting Representative of UNICEF in Armenia.
Over the course of this program, a total of 376 teachers from 272 settlements in the six marzes actively participated in the training conceptually designed for them to gain a thorough understanding of the content and structure of project-based learning methods. During five months of intensive online and offline trainings, teachers managed to deeply indulge in the steps of project-based learning, later bring out their own ideas and start developing them with their students. Parallelly training have been arranged for 20 groups of teachers. Overall having 180 hours of face-to-face and 260 hours of online training on project-based learning and 120 hours of online training tackling the topics of climate change issues. Moreover, all the mentors have had additional training specifically designed for them. As a result, under the guidance of experienced mentors, teachers successfully applied their acquired knowledge, engaging 2015 students to implement 275 projects that solve their local environmental issues.
“At the Ayb Educational Foundation, we continuously plan, localize and implement leading learning approaches of the world with a strong faith in our mission of spreading high-quality education in our country. Ayb has exceptional experience in project-based learning. It has been effectively applied at Ayb School since 2015 and is one of the key components of the Ayb Hybrid Learning program. I highly believe that the knowledge investment in teachers will help them form new ways of thinking, mastering new methodologies, and lead them to systematic changes. Now, I’m more than sure that the skills and experience gained will help them in September with new educational standards,” stated Sona Koshetsyan, the executive director of the Ayb Educational Foundation.
During the closing ceremony, both teachers and students showcased their completed works, sharing insights on the knowledge they had gained throughout the program. The projects focused on a wide range of environmental issues, including waste collection and recycling, deforestation, tree planting mining emissions, etc.
"The issue of deforestation has become a matter of utmost importance for our village, and this year, it has reached an alarming scale, causing tangible negative impacts on our environment. In response, we mobilized our students to design a compelling project aimed at establishing a park near our school. The outcome is a well-defined initiative with clear steps, all developed by our determined students," shared Tigran Hovsepyan, a teacher from Darbas village in Syunik Marz.
Meanwhile, in Nahapetavan village (Shirak Marz), another team focused on addressing the same issue by planting 100 trees near their school.
In the city of Yeghegnadzor, a passionate team took up the challenge of combating air pollution.
"Our objective was to tackle the town's air pollution problem arising from the burning of garbage. To find a solution, we brainstormed several approaches, proposing efficient waste collection and recycling methods. Collaborating with 15 dedicated students, we delved into three key areas: researching the issue, raising awareness, and offering practical solutions. Recognizing the crucial role of creating awareness, we conducted informative training sessions for residents and students, showcasing alternative ways to utilize waste instead of burning it. As a striking example of effective garbage recycling, we repurposed paper waste to craft garbage cans that now is widely used in school. This project has deeply impacted our perspectives, prompting us to view things through an environmental lens, fully embracing our responsibility for the world we inhabit," shared students from Yeghegnadzor's primary school.