«Մեղու» մրցույթը վերադառնում է նոր մոդելով - Նորություններ | «Այբ» կրթական հիմնադրամ
«Մեղու․ հայերենը բոլորի համար» մրցույթում «Այբ» կրթական հիմնադրամը ներդնում է նոր՝ դպրոցների բաժանորդագրության մոդել։ Նպատակը ՀՀ, Արցախի և սփյուռքի աշակերտների, ուսուցիչների և դպրոցների համար ավելի մեծ հնարավորություններ ապահովելն է։
Բաժանորդագրության փաթեթային մոդելով դպրոցները հնարավորություն ունեն նվազագույն ռեսուրսներով ապահովելու 3-12-րդ դասարանների բոլոր աշակերտների մասնակցությունը մրցույթին, անվճար գրանցումը հարթակում և ազատ հասանելիություն մրցութային բոլոր նախապատրաստական նյութերին։ Սրան զուգահեռ մեծացվում է մրցութային հարթակի կառավարելիությունը՝ ստեղծելով կրթական որակյալ բովանդակություն, միավորների ավտոմատ հաշվարկ, պարզեցված կառուցվածք և առավելագույն տեխնիկական  սահունություն մասնակիցների համար։ Այս ամենը հնարավոր է դառնալու դպրոցների հետ համակարգված գործակցության շնորհիվ՝ ապահովելով մրցութային օրերի արդյունավետ բաշխվածություն սովորողների տարբեր տարիքային խմբերի համար։
Առավելություններ ստանում են նաև ուսուցիչները։ Նոր մոդելը նախատեսում է կրթական վեբինարներ, վերապատրաստումներ և ուսումնական նյութերի անվճար հասանելիություն ուսուցիչների և դպրոցի անձնակազմի համար։ Մրցույթի արդյունքում լավագույն մրցանակակիր-աշակերտներ ունեցող ուսուցիչները կհրավիրվեն եզրափակիչ ուսուցչական համաժողովի։ Սա թույլ կտա տեսանելի դարձնել ուսուցիչների աշխատանքն ու դերը կրթական և հանրային ասպարեզում, փոխգործակցության երկարամյա մշակույթով ներգրավել նրանց «Այբ»-ի ուսուցչական համայնքում։
Բաժանորդագրության մոդելին զուգահեռ պահպանվելու է անհատական գրանցումը։ Դա  հնարավորություն կտա բոլոր ցանկացողներին, անկախ նրանց դպրոցի բաժանորդագրությունից, անմասն չմնալու կրթական տոնից, գնահատելու սեփական կարողություններն  ու սահմանելու կրթական գերազանցության նոր նշաձողեր։
Դպրոցների բաժանորդագրության փուլն արդեն բաց է։ «Այբ»-ի մրցույթների էջում  հասանելի է բաժանորդագրության համար անհրաժեշտ ողջ տեղեկությունը։ Անհատական գրանցումը մեկնարկելու է բաժանորդագրության փուլի ավարտից հետո՝ նոյեմբերին։ Մրցույթը ծրագրված է անցկացնել դեկտեմբերի վերջին։ Գրանցման ընթացքին և թարմացումներին հետևելու համար մրցույթի նախաձեռնող «Այբ» կրթական հիմնադրամը բացել է վայբերյան խումբ Ayb Educational Foundation վերտառությամբ։
«Մեղու» մրցույթը, ժամանակակից առցանց թեստերի իր գործիքակազմով, հայոց լեզվի և տրամաբանության շուրջ է համախմբում սովորողներին և միավորում մտքի զարգացման համընդհանուր օրինաչափությունը հայերենի ճանաչողական նպատակների հետ։ 2014–ից «Մեղուն» այս առաքելությամբ անցկացվում է ՀՀ և Արցախի, իսկ 2019-ից՝ սփյուռքի 3-12-րդ դասարանների աշակերտների համար։

Образовательный фонд «Айб» в рамках конкурса «Мегу — армянский для всех» запускает новую подписную модель для школ, желающих участвовать конкурсе. Цель — обеспечить учеников, учителей и школы Армении, Арцаха и диаспоры более широким спектром возможностей.
Школы с пакетной моделью подписки получают возможность с минимальной затратой ресурсов обеспечивать участие всех учеников 3-12-х классов в конкурсе, предоставляя им бесплатную регистрацию на платформе и свободный доступ ко всем подготовительным материалам конкурса. С технической точки зрения участники конкурса обеспечиваются упрощенной структурой и максимальной простотой использования конкурсной платформы. Наряду с этим высокая управляемость конкурсной площадки позволяет создавать и популяризировать качественный образовательный контент и осуществлять автоматический подсчет баллов. Все вышеперечисленное возможно претворить в жизнь при систематической и упорядоченной работе со школами, которые должны будут в дни проведения конкурса обеспечивать эффективное распределение учащихся разных возрастных групп.
Учителям также предоставляются привилегии. Новая модель предусматривает обучающие вебинары, тренинги и бесплатный доступ к учебным материалам для учителей и сотрудников школы. Учителя тех учеников-призеров, которые по итогам конкурса зарегистрируют наилучшие результаты, будут приглашены на итоговую учительскую конференцию. Предоставленная возможность позволит подчеркнуть работу учителей и их роль в образовании и социальной среде, а также приобщить их к культуре сотрудничества и стимулировать многолетнюю совместную работу с педагогическим сообществом «Айб».
Наряду с моделью подписки сохранится и опция индивидуальной регистрации участников, что позволит всем желающим, вне зависимости от наличия школьной подписки, не остаться в стороне от образовательного праздника, оценить собственные возможности и установить для себя новые планки в образовании.
Этап подписки для школ уже открыт. Вся необходимая информация для подписки размещена на странице конкурсов «Айб». Индивидуальная регистрация начнется по окончании этапа подписки — в ноябре. Проведение конкурса планируется на конец декабря. Инициатор и организатор конкурса Образовательный фонд «Айб» создал в мессенджере Viber группу под названием Ayb Educational Foundation, где участники могут следить за процессом регистрации и обновлениями.
Конкурс «Мегу» посредством своего современного инструментария онлайн-тестирования объединяет учащихся вокруг армянского языка и логики, а также позволяет установить логическую связь между общими закономерностями развития мышления и познавательными целями обучения армянскому языку. С целью реализации данной миссии конкурс «Мегу» проводится для учеников 3-12-х классов с 2014 года в Армении и Арцахе, а начиная с 2019 года — в диаспоре.