Մաթեմատիկայից՝ քիմիա․ ինչպես Հարությունը սիրեց քիմիան «Այբ» հիբրիդային կրթության շնորհիվ - Նորություններ | «Այբ» կրթական հիմնադրամ
• Մաթեմատիկայից՝ քիմիա․ ինչպես Հարությունը սիրեց քիմիան «Այբ» հիբրիդային կրթության շնորհիվ
Մաթեմատիկայից՝ քիմիա․ ինչպես Հարությունը սիրեց քիմիան «Այբ» հիբրիդային կրթության շնորհիվ
10 հոկտեմբերի / 2022
Դեռ դպրոցական տարիներից բնական գիտությունների, մասնավորապես՝ մաթեմատիկայի հանդեպ սերն ու հետաքրքրությունը Հարությունին ուղղորդեցին Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ավագ դպրոց, որտեղ այժմ սովորում է առաջին կուրսում։ Նոր հմտություններ ձեռք բերելու, բնագիտամաթեմատիկական առարկաներում խորանալու և միջազգայնորեն ճանաչված հավաստագիր ստանալու համար Հարությունը որոշեց դիմել «Այբ» հիբրիդային կրթության հայաստանյան փուլին։ Ընդունելության շեմը հաղթահարելուց հետո Հարությունը դարձավ Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերի և մայրաքաղաք Երևանի 66 պատանիներից մեկը, ով հնարավորություն ստացավ սովորելու այբական նորարարական հիբրիդային մոդելով։
Հարությո՛ւն, կներկայացնե՞ս՝ ինչ նախագծի իրականացման վրա եք հիմա թիմով աշխատում։
Ձևավորել ենք Riotic թիմը և նախագծավարի ղեկավարությամբ աշխատում ենք դեղերի նույնականացման վրա։ Ծանոթացել ենք միջուկային մագնիսական ռեսոնանսի հետ և կատարել իոնական հեղուկների սինթեզ։ Նախքան գործնական աշխատանքներին անցնելը թիմով կատարել ենք դեղերի նույնականացման դաշտի ուսումնասիրություն և դուրս ենք բերել մեր տարեկիցների շրջանում ամենաշատ օգտագործվող դեղերի եռյակը։ Գիտական փորձերով ստուգել ենք դեղերի բաղադրությունը և մաքրության աստիճանը, փորձել դուրս բերել հիմնական ազդող նյութի տոկոսային հարաբերակցությունը։
Ինչո՞ւ ընտրեցիր հենց այդ նախագիծը և սիրելի մաթեմատիկան փոխարինեցիր քիմիայով։
Ես երբեք չէի մտածի, որ իմ սիրելի առարկան՝ մաթեմատիկան, կփոխարինեմ քիմիայով։ Ավելին՝ կներգրավվեմ մի նախագծի իրականացման աշխատանքներում, որն ամբողջապես կառուցված է քիմիայի շուրջ։ Վստահ էի, որ նախագծային աշխատանքս մաթեմատիկա կամ ֆիզիկա առարակաների շրջանակում եմ անելու։ Ամեն բան սկսվեց նախագծերի ներկայացումից, երբ նախագծավարները սկսեցին պատմել  իրենց առարկայի շրջանում իրականացվելիք նախագծերի մասին։ Մենք՝ մասնակիցներս, մեր հերթին պետք է ընտրեինք այն առարկան, հետևաբար՝ նախագիծը, որն ավելի հոգեհարազատ էր և, թիմ կազմելով, անցնեինք նախագծի իրականացմանը։ Նախագծավարի ոգևորությունն ու կատարվելիք աշխատանքի կարևորությունը իմ որոշման կայացման վրա, ինչպես տեսնում եք, մեծ ազդեցություն ունեցան։
Փոխվե՞լ է գիտության քո ընկալումը։
Գիտությունը մինչ այս ինձ համար իրականությունից կտրված մի աշխարհ էր՝ տեսական բարդ տեքստերով, որոնք հասկանալի են միայն ալեհեր հեղինակին և իր համախոհներին։ Այժմ ընկալումս ամբողջապես այլ է։ Նախագծի իրականացման ընթացքում թիմով հասցրինք հանդիպել երիտասարդ հայ գիտնականների հետ, նախագծավարի հետ միասին քննարկել թեմային վերաբերող գիտական բազմաթիվ հոդվածներ, աշխատել լաբորատորիաներում և Օրգանական քիմիայի ինստիտուտում։ Հիմա հասկանում եմ, որ գիտությունն ամենուր է և գիտությունն է ստեղծում նոր գիտելիք, որը կասկածի տակ է դնում փաստերը և հանդես գալիս նորամուծությամբ՝ ստեղծում նորը։ Ուրախ եմ նաև, որ թիմով՝ նախագծավարի ղեկավարությամբ, հնարավորություն ունենք աշխատելու նոր հոդվածի վրա, որը կլինի մեր թեմայի մասին հայերեն հոդվածներից մեկը: Նշեմ նաև, որ իոնական հեղուկների մասին հայերեն հոդվածներ գրեթե չկան։
Ինչպե՞ս եղավ, որ որոշեցիր մասնակցել «Այբ» հիբրիդային կրթության հայաստանյան փուլին։
«Այբ» հիբրիդային կրթության հայաստանյան փուլի մեկնարկի մասին իմացա սոցիալական ցանցերից։ Որոշմանս կայացման վրա մեծ ազդեցություն ունեցավ այն, որ ծրագիրը հիմնված էր Արարատյան բակալավրիատի վրա և ես կարող էի քննություն հանձնելուց հետո որևէ բնագիտամաթեմատիկական առարկայից հավաստագիր ստանալ, որը արտասահմանյան մի ամենահեղինակավոր համալսարանների կողմից մեծ ճանաչում ունի։ Կարծում եմ՝ նման հնարավորություն ունենալն ու չօգտագործելը մեծ սխալ կլիներ։
Բացի դրանից, հիմա հստակ կարող եմ ասել, որ սովորելը հեշտ է, երբ միաժամանակ իրականացնում ես կոնկրետ ու պետքական նախագիծ, այսպես ասած՝  «սովորել իրագործելով» սկզբունքով։ Ինչպես «Այբ»-ում են ասում՝ «նախագծային ուսումնառությունը ապագայի կրթությունն է», իսկ մենք այդ ապագան կրողներն ու կերտողներն ենք։
Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս սովորելու՝ իրագործելով։ Արդյունքում խորապես տիրապետում եք որևէ առարկայի և սովորում եք թիմով իրականացնել որևէ ծրագիր։ Այս ամենից զատ՝ ի՞նչ ես հասցրել ձեռք բերել ծրագրի շրջանակում։
Ամառս դատարկ կլիներ առանց հիբրիդային կրթության։ Նախագիծն իրականացնելուն զուգահեռ մասնակցել եմ ամենատարբեր հանդիպում-քննարկումների՝ երիտասարդ հայ գիտնականների և, ընդհանուր առմամբ, հաջողակ մարդկանց հետ։ Իսկ ծրագրի շրջանակում անցկացվող «Ինքնություն և արժեքներ» դասախոսությունների շարքը ամբողջությամբ բացահայտում էր ինձ համար։  Մինչ այս երբևէ չէի մասնակցել նման քննարկումների, որոնք օգնում են ճանաչել ինքներս մեզ, հավատարիմ մնալ մեր արժեքներին և հստակ տարբերակել ռացիոնալն ու իռացիոնալը։
Ամենահիշարժան փորձառությունս «Այբ» աշխատանքի տոնավաճառին մասնակցելն էր։ Տոնավաճառի ընթացքում հասցրի ծանոթանալ տարբեր ընկերությունների գործունեությանն ու աշխատանքի  հնարավորություններին։ Արդյունքում որպես կամավոր ներգրավվեցի հենց «Այբ» կրթական հիմնադրամում և Newmag-ի հրատարակչականում, ինչպես նաև մասնակցեցի Seven Smarts ընկերության կողմից կազմակերպվող մեքենայական ուսուցման պրակտիկային։ Ամառվա սկզբին մտքովս էլ չէր անցնի, որ ավարտին այսքան հարուստ ինքնակենսագրական եմ ունենալու։
Ո՞ր ուղղությամբ ես շարունակելու ուսումդ և որտե՞ղ ես քեզ պատկերացնում 5 տարի հետո։
Դժվարանում եմ մեկ ուղղություն նշել, որովհետև հասկացել եմ, որ մի քանի ուղղություն համատեղելն այնքան էլ վատ չի ստացվում։ Կարծում եմ՝ քիմիա ընտրելով ինքս ինձ հենց այդ ապացուցեցի։ Բայց որոշակիորեն հստակ է որ լինելու եմ տեղեկատվական տեխոնոլոգիաների ոլորտում։ Աշխատելու եմ գիտելիքահեն արտադրանքի վրա, քանի որ նման արտադրանքի օգուտն ավելի հեռանկարային է և արդյունքը՝ կրկնակի մեծ։ Հավելեմ նաև, որ ստացածս փորձն ու գիտելիքները ցանկանում եմ ներդնել մեր երկրի համար առաջնային կարևորություն ունեցող ռազմաինժեներաշինության ոլորտում։
Ի՞նչ խորհուրդ կտաս հասակակիցներիդ։
Ներգրավել կրթական տարբեր ծրագրերում, ամրապնդել մինչ այդ սովորածը, նորը սովորել․․․ Այս տարվա ամառը տարբերվում էր իմ կյանքի անցած ամառներից։ Շատ կուզենայի, որ իմ բոլոր հասակակիցներն ունենային նման  ամառներ ունենալու հնարավորություն։

Еще со школьной скамьи любовь и интерес к естественным наукам, в частности к математике, привели Арутюна в старшую школу Национального политехнического университета Армении, студентом-первокурсником которого он является в настоящее время. Чтобы приобрести новые навыки, углубиться в изучение естественнонаучных и математических предметов и получить международно признанный сертификат, Арутюн решил подать заявку на участие в организуемом для Армении этапе программы «Гибридное обучение Айб». Успешно преодолев вступительные экзамены, Арутюн стал одним из 66 юношей и девушек, практически из всех областей Армении и Еревана, получивших возможность обучаться по инновационной гибридной модели, запущенной «Айб».
Арутюн, расскажи нам, пожалуйста, над каким проектом вы вместе с командой сейчас работаете?
Мы сформировали команду Riotic и под руководством руководителя нашего проекта работаем над идентификацией лекарственных средств. Познакомились с ядерным магнитным резонансом и занялись синтезом ионных жидкостей. Прежде чем приступить к практической работе, команда провела исследование в области идентификации лекарственных средств и определила три лекарственных средства, которые чаще всего используются в среде наших сверстников. В ходе проведения научных экспериментов мы проверили состав и степень чистоты лекарственных препаратов, пытались определить процентное содержание основного действующего вещества.
Почему ты выбрал именно этот проект и заменил свою любимую математику химией?
Я никогда не думал, что свой любимый предмет — математику, поменяю на химию. Более того, я вовлекся в реализацию проекта, в котором работа полностью построена вокруг химии. Я был уверен, что свою проектную работу буду проводить в рамках математики или физики. Все началось с презентации проектов, когда руководители начали рассказывать о работе, связанной с реализацией проектов в их предметной области. В свою очередь, нам, участникам, предстояло выбрать тот предмет, а значит, и тот проект, который покажется ближе нашему сердцу, и затем, сформировав команду, приступить к работе над проектом. Как видите, энтузиазм руководителя проекта и важность предстоящей работы оказали большое влияние на мое решение.
Изменилось ли твое отношение к науке?
До настоящего момента наука для меня была неким оторванным от реальности миром, со сложными теоретическими текстами, которые доступны и понятны только их седовласому автору и его единомышленникам. Сейчас же у меня совершенно иное восприятие. В процессе работы над проектом мы с командой успели повстречаться с молодыми армянскими учеными, вместе с руководителем проекта провести обсуждения множества научных статей, связанных с нашей темой, поработать в лабораториях и в Институте органической химии. Теперь мне ясно, что наука присутствует во всем, и наука генерирует новое знание, которое ставит под сомнение факты и представляет новаторские идеи — создает новое. Я также рад, что под руководством менеджера нашего проекта у нас с командой есть возможность работать над новой статьей — одной из армяноязычных статей, имеющих отношение к нашей теме. Должен отметить, что статей на армянском языке об ионных жидкостях почти нет.
Как получилось, что ты принял решение участвовать в армянском этапе программы «Гибридное обучение Айб»?
О старте организуемого для Армении этапа программы «Гибридное обучение Айб» я узнал из социальных сетей. Большое влияние на мое решение оказал тот факт, что программа базировалась на Араратском бакалавриате и у меня была возможность, сдав экзамен по какому-нибудь из предметов математического и естественнонаучного цикла, получить сертификат, который широко признается со стороны самых престижных зарубежных университетов. Думаю, было бы большой ошибкой, имея такую возможность, не использовать ее.
Кроме того, я могу сейчас с уверенностью сказать, что учиться легко, когда ты одновременно реализуешь конкретный и при этом нужный проект, так сказать, по принципу «учиться на практике». Как говорят в «Айб», «проектное обучение — это образование будущего», и мы являемся носителями и творцами этого будущего.
Программа дает возможность учиться на практике. В результате вы осваиваете какой-нибудь предмет и с командой учитесь реализовывать проект. Помимо всего этого, что еще ты успел приобрести в рамках программы?
Мое лето не было бы наполненным без гибридного образования. Параллельно с реализацией проекта я участвовал в различных встречах и дискуссиях с молодыми армянскими учеными и, в целом, с успешными людьми. А цикл лекций «Идентичность и ценности», проведенный в рамках программы, стал для меня полным откровением. До этого я никогда не принимал участия в таких дискуссиях, которые помогают познать себя, оставаться верным нашим ценностям и четко различать рациональное и иррациональное.
Больше всего мне запомнилось участие в ярмарке стажировок «Айб». Во время ярмарки я познакомился с деятельностью различных компаний, а также с возможностями трудоустройства. В результате я начал работать в качестве волонтера в Образовательном фонде «Айб» и издательстве Newmag, а также принял участие в практическом курсе по машинному обучению, который был организован компанией Seven Smarts. В начале лета я и представить себе не мог, что к его концу у меня будет такая богатая автобиография.
В каком направлении ты продолжишь свое обучение и в какой области ты видишь себя через 5 лет?
Сложно назвать одно направление, поскольку я понял, что у меня не так уж и плохо получается совмещать несколько направлений. Думаю, именно это я сам себе и доказал, выбрав химию. Однако, мне отчасти ясно, что буду в сфере информационных технологий. Буду работать над разработкой интеллектуальных продуктов, так как это более перспективно, а результат в разы больше. Также позволю себе добавить, что хочу инвестировать полученные опыт и знания в области военно-инженерного дела, которое имеет первостепенное значение для нашей страны.
Что бы ты посоветовал своим сверстникам?
Принимать участие в различных образовательных программах, закреплять уже полученные знания, обучаться новому... Лето этого года отличалось от тех, которые были в моей жизни прежде. Мне бы очень хотелось, чтобы у всех моих сверстников была возможность провести подобным образом лето.