Հայաստանի 6 մարզերի կողմից ներկայացված և մրցույթին մասնակցող 12 նախագծերից 8 գաղափար հաղթահարել է ինկուբացիոն փուլը։
ԵՐԵՎԱՆ, 31-ը մայիսի 2022 թ. «Սերունդ առանց սահմանների» մրցույթի «ԻմաՋեն» երիտասարդական նախաձեռնության շրջանակներում հանգստյան օրերին Դիլիջանում անցկացված վարժանքի ավարտին հայ դեռահասների ութ ստարտափ թիմ անցել է նախագծերի իրականացման փուլ՝ յուրաքանչյուրը որպես նախաֆինանսավորում ստանալով 1000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ (444,280 դրամ):
«Սերունդ առանց սահմանների» մրցույթի մեկնարկը տրվել է մարտի սկզբին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի, մասնավորապես՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ՄԱԶԾ-ի, ՄԱԿԲՀ-ի, ինչպես նաև «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից։ Մրցույթի հայտերի ընդունման փուլում ստացվել է 109 հայտադիմում Հայաստանի վեց մարզերը և քաղաքամայր Երևանը ներկայացնող 14-24 տարեկան երիտասարդներից։ Հայտերում ներկայացված են եղել տարաբնույթ գաղափարներ՝ սկսած կրթական որակի բարելավման և քաղաքացիական ակտիվիզմի խթանման, մինչև աշխատատեղերի ավելացման, կլիմայական փոփոխությունների կանխման, մեդիագրագիտության և հոգեկան առողջության վերաբերյալ իրազեկման մակարդակի բարձրացման եղանակներ և ուղիներ։
«Սերունդ առանց սահմանների» մրցույթի գործընկերներն են՝ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, «Սիներջի» ընկերության հայաստանյան գրասենյակը ու «Բոդի շոփ» բրենդի հայաստանյան մասնաճյուղը։ Ներկայացված 109 հայտադիմումներից ընդհանուր ընտրական հանձնաժողովի կողմից առանձնացվել են 12-ը, որոնք մրցել են մայիսի 28-29-ին Դիլիջանում անցկացված վարժանքի շրջանակներում։ Վարժանքի արդյունքներով գաղափարների ինկուբացիոն փուլ են անցել հետևյալ ութ թիմերը․
- Landslide Rulers թիմը (Երևան), որ ցանկանում է կառուցել հատուկ վանդակներ՝ վերօգտագործելով թափոնները՝ նրանց երկրորդ կյանք հաղորդելով և միաժամանակ պայքարելով սողանքների դեմ:
- ԿԼԻՄԱՊՈԼԻՍ թիմը (Վեդի) նախատեսում է սեղանի խաղ ստեղծել, որ կունանա նաև իր առցանց տարբերակը հայերեն և անգլերեն՝ ցանկանալով ներկայացնել երիտասարդներին, թե ինչպես կարելի է նվազեցնել կլիմայի փոփոխության հետևանքները:
- Creative Corner թիմի (Գյումրի) գաղափարը ոչ ֆորմալ կրթական հաստատության ստեղծումն է, որն առաջարկում է վերապատրաստում և պրակտիկա սպասարկման ոլորտում՝ օգնելով երիտասարդներին մուտք գործել աշխատաշուկա:
- Tea & More թիմը (Կողբ) նախատեսում է ստեղծել չրերի և բուսական թեյերի արտադրություն:
- Girlopolis թիմի (Երևան) գաղափարը STEM-ով հետաքրքրված աղջիկների համար մի շարք հեքաթոններ անցկացնելն է՝ խրախուսելով աղջիկներին հիմնել իրենց ստարտափները, զարգացնել իրենց տեխնոլոգիական գաղափարները և STEM-ում ընտրել կարիերայի ուղին:
- MeDialog թիմը (Երևան) նախատեսում է խրախուսել դեռահասների և երիտասարդների շրջանում մեդիագրագիտությունը՝ կանխելով առցանց բռնության ենթարկվելու և խարդախությունների մեջ ներքաշվելու հնարավորությունները՝ դարձնելով երիտասարդներին ավելի ինքնավստահ և ավելի պաշտպանված:
- Vayeli Cafe and Bakery թիմի գաղափարը Կապանում սրճարան հիմնելն է: Այդպիսով ոչ միայն աշխատատեղեր կստեղծվեն, այլև այն կծառայի որպես հավաքատեղի երիտասարդների համար:
- էկո Կողբ թիմի գաղափարն է Տավուշում ստեղծել էկո տոպրակների կարի արտադրամաս, որը կկանխի պոլիէթիլենային տոպրակների օգտագործումը, աշխատատեղեր կստեղծի կանանց, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար։ GenU-ի աջակից Body Shop-ը խոստացել է աջակցել Էկո Կողբին և խթանել պայուսակների վաճառքը Հայաստանի Body Shop-ի խանութներում ևս:
Այս փուլում թիմերը կուղղեն տրամադրված նախաֆինանսավորումը իրենց գաղափարների իրագործմանը՝ ոլորտային փորձագետների ուղղորդման ներքո:
«Սերունդ առանց սահմանների» մրցույթի նպատակն է հնարավորություն ընձեռել երիտասարդներին՝ ծավալելու հանրօգուտ գործունեություն, լսելի դարձնելու իրենց ձայնը, ինչպես նաև բացահայտելու և իրագործելու իրենց ներուժը ձեռնարկատիրության և ստեղծարարության ոլորտներում: Երիտասարդ տարիները լավագույն ժամանակն են նախաձեռնորեն լուծելու սեփական համայնքների սոցիալական խնդիրները: Ինչպես ցույց է տվել դիմումների ընդունման փուլը, հայ երիտասարդները գաղափարների պակաս չունեն և պատրաստակամ են նպաստել իրենց երկրի զարգացմանը և ապագայի կերտմանը»,- միաձայն փաստում են կազմակերպիչները:
2022 թ.-ի հուլիսին Հայաստանի կողմից ներկայացված լուծումներից ամենախոստումնալից երկուսը կներկայացվեն միջազգային մրցույթի։ Հաղթած նախագծերը լրացուցիչ ֆինանսավորում կստանան, իսկ մրցույթի գործընկերների կողմից մշակված ինկուբացիոն միջազգային հատուկ ծրագիրը կօգնի ընդլայնելու այդ նախագծերի մասշտաբը։
«Առանց սահմանափակումների սերունդ» մրցույթը հանրային և մասնավոր հատվածների և երիտասարդության միջև միջազգային գործընկերության ձևաչափ է, որի նպատակն է օգնել երիտասարդներին դառնալ հանրօգուտ և նվիրված քաղաքացիներ։ Մրցույթի շրջանակներում փորձ է արվում կապելու միջնակարգ կրթությունն ու վերապատրաստումը զբաղվածության և ձեռնարկատիրության հետ՝ հզորացնելով յուրաքանչյուր երիտասարդի կարողությունը հաջողելու աշխատաշուկայում։
Մրցույթին կարող են մասնակցել երիտասարդ նորարարներ Հայաստանից և 35 այլ երկրներից՝ կրթության բարելավման, աշխատատեղերի ստեղծման, քաղաքացիական մասնակցության խթանման ուղղություններով, ինչպես նաև կլիմայական փոփոխություններին դիմագրավման, մեդիագրագիտության, հոգեկան առողջության և այլ ոլորտներում երկարաժամկետ զարգացման խնդիրներին նպաստող լուծումներ մշակելու նպատակով։ 2021 թ.-ի դրությամբ այս միջազգային նախաձեռնությունը գործում է ավելի քան 43 երկրում՝ ներգրավելով մոտ 200 կազմակերպություն և ավելի քան 15 մլն․երիտասարդի, ում կարողություններին զարկ տալով՝ վերջիններիս ներուժը լիարժեք իրագործելու լայն հնարավորություններ են ստեղծվում:

8 Armenian startup teams of adolescents receive seed funding in the Generation Unlimited imaGen Ventures Youth Challenge - News | Ayb Educational Foundation
• 8 Armenian startup teams of adolescents receive seed funding in the Generation Unlimited imaGen Ventures Youth Challenge
8 Armenian startup teams of adolescents receive seed funding in the Generation Unlimited imaGen Ventures Youth Challenge
02 June / 2022
8 project ideas advance to incubation phase out of the 12 competing projects from Armenia’s seven marzes
YEREVAN, 30 May 2022 – Five Armenian startup teams of adolescents advanced to implementation stage in the Generation Unlimited imaGen Ventures Youth Challenge concluding the weekend bootcamp in Dilijan and each receiving 1000 USD equivalent to Armenian drams as seed funding.
Launched in early March by UN Armenia, including UNICEF, UNDP, UNFPA, and AYB Educational Foundation, the GenU Challenge received 109 submissions from young people of 14 to 24 ages, representing Armenia’s six marzes and the capital city of Yerevan. The submissions presented a variety of ideas, ranging from how to raise the quality of education, encourage civic activism, boost employment or combat climate change, raise awareness of media literacy and mental health.
The GenU Challenge is supported by the Minsitry of Education, Science, Culture and Sports, Synergy Armenia, Startup Armenia Foundation, and BodyShop. Out of the 109 submissions, the selection committee of all partners chose 12 promising ideas to compete in a weekend bootcamp in Dilijan on 28-29 May. As a result of the bootcamp, the following eight teams were selected to proceed to incubation phase:
- Landslide Rulers
- Climapolis
- Creative Corner
- Tea & More
- Girlopolis
- Eco Koghb
- MeDialog
- Vayeli Cafe and Bakery
In this phase, the project teams will use the awarded seed funding and additional mentorship from industry experts to put their ideas into practice.
“GenU is about giving opportunities to young people to contribute to the society, about unleashing their potential in entrepreneurship and creativity, as well as about listening to the voices of young people. It’s their time and their turn to proactively tackle social issues in their own communities and, as we saw during the application stage, Armenian youth have no shortage of ideas when it comes to the development of their country and their own future,“ stated Mrs Lila Pieters, UN Resident Coordinator.
In July 2022, two of the most promising solutions from Armenia will be submitted to a global judging process. These projects will receive further funding, along with a tailored global incubation programme from Generation Unlimited partners to support them to scale.
Generation Unlimited: Generation Unlimited is a global public-private-youth partnership working to prepare young people to become productive and engaged citizens. It connects secondary-age education and training to employment and entrepreneurship, empowering every young person to thrive in the world of work.
The challenge calls on young innovators across Armenia and 35 other countries to design solutions to accelerate the SDGs, for example to improve education, employment, civic engagement or tackle issues in climate change, media literacy or mental health. As of 2021, with presence in over 43 countries, reaching over 15 million young people, and involving over 200 organizations, the Youth Challenge is truly a global initiative meeting young people where they are and working with them in supporting the realization of their full potential.