Աշխարհահռչակ BIG-ը՝ «Այբ» ավագ դպրոցի նոր մասնաշենքի նախագծի հեղինակ
Սեպտեմբերի 4-5-ին դանիական հեղինակավոր BIG ընկերության պատվիրակությունը՝ BIG-ի գործընկեր Քեթրին Հուանգի գլխավորությամբ, Երևանում էր։ Այցի նպատակը «Այբ»-ի ղեկավարության ու գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչների հետ «Այբ» ավագ դպրոցի նոր մասնաշենքի ճարտարապետական հայեցակարգի վերջնականացումն  ու հաստատումն էր։ Հայեցակարգի մշակման աշխատանքները մեկնարկել են մի քանի ամիս առաջ:
«Այբ»-ի համագործակցությունը ճարտարապետական առաջատար կազմակերպության հետ ոչ միայն կրթության ոլորտում կարևոր ձեռքբերում կլինի մեր երկրի համար, այլ նաև կրթության ճարտարապետության հավակնոտ նախագիծ՝ համաշխարհային մակարդակով: BIG-ը համարվում է աշխարհի լավագույն և նորարարական ճարտարապետական ընկերություններից մեկը, որը հիմնադրվել է դանիացի հեղինակավոր ճարտարապետ Բյարկե Ինգելսի կողմից և նախագծեր է իրականացնում աշխարհի տարբեր անկյուններում՝ ստեղծելով շենքեր, որոնք փոխակերպում են քաղաքային տարածքները և դարձնում դրանք զբոսաշրջային հայտնի կենտրոններ:
«Կրթությունն է, որ փոխում է քեզ ու քո կյանքի ուղղությունը։ Հետևաբար, այս նախագիծը լի է ձգտումով, հավակնությամբ ու ներշնչանքով, և դրա մի մասնիկը լինելը մեզ համար մեծ նշանակություն ունի: Շատ ոգևորիչ է աշխատել հենց այստեղ՝ Հայաստանում։ «Այբ»-ն իրոք առանձնահատուկ վայր է և զգացվում է մեծ ցանկություն՝ ստեղծելու լավագույնը և ձգտելու գերազանցության: Մեզ համար մտածելու հնարավորություն է, թե ինչպես կարող են ճարտարապետական տարածքները ձևավորել սովորելու մշակույթ ու միջավայր»,- ասում է BIG-ի գործընկեր Քեթրին Հուանգը:
Ավագ դպրոցի՝ «Այբ» կրթական ավանում կառուցվելիք նոր մասնաշենքը կմեծացնի մրցունակ, որակյալ ու նորարար կրթության հնարավորությունները՝ միաժամանակ կրկնապատկելով ավագ դպրոցի աշակերտների թիվը։ Սա նշանակում է, որ, ընտանիքի ֆինանսական կարողություններից անկախ, ավելի շատ երեխա հնարավորություն կունենա ստանալու լավագույն կրթություն, քանի որ ավագ դպրոցում աշակերտների շուրջ 70%-ը սովորում է բարերարների աջակցությամբ։
«Այբ» դպրոցի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանի խոսքով՝  կրթությունը մշտապես զարգանում է, և մենք պատրաստում ենք երեխային մի ապագայի, որի մասին մենք էլ պատկերացում չունենք․ «Դա նշանակում է, որ կրթությունը շատ ավելի հեռու պետք է նայի, և այսօրվա գործողությունները միտված են շատ ավելի հեռու ապագայի: Բացի դրանից, այս նախագիծն ունի սոցիալական մեծ նշանակություն, և մեզ համար կարևոր է, որ երեխայի կրթությունը կախված լինի ոչ թե ընտանիքի վճարունակությունից, այլ բացառապես երեխայի կարողություններից, և մենք ուզում ենք հնարավորինս շատ երեխաների տալ այդ հնարավորությունը»:
Նախագիծը, բացի միջազգային ճարտարապետական ընկերությունից, ունի նաև հայաստանյան գործընկերներ․  «Ստորակետ» ճարտարապետական արվեստանոցը հանդես է գալիս որպես գործադիր ճարտարապետ, իսկ ծրագրի կառավարումը ստանձնել է «Պրոդեկո» կազմակերպությունը:
«Այբ» կրթական ավանում նոր մասնաշենք կառուցելու նախագծին միացել է նաև Revizto-ն՝ որպես հովանավոր և գործընկեր տրամադրելով համաշխարհային առաջատար ծրագրային լուծումներ, որոնք կնպաստեն նախագծման և շինարարության հաջող իրականացմանը։
Նախագծի իրականացման առաջին խոշոր ներդրումն արդեն կատարել է «Հենդերսոն Հայաստան» ընկերությունը: Նոր մասնաշենքը նախատեսվում է ամբողջությամբ կառուցել բարերարների ու «Այբ» համայնքի միջոցներով:
Ծրագրի այս փուլում BIG-ի, «Այբ»-ի ու գործընկերների պատվիրակությունը հանդիպումներ ունեցավ նաև Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի ու քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նունե Պետրոսյանի հետ:
«Այբ»-ի գաղափարախոսությամբ՝ կրթական միջավայրը պարզապես ֆիզիկական տարածք չէ. այն կրթության կազմակերպման ուրույն դերակատար է, և ճարտարապետական յուրաքանչյուր լուծում պետք է արտացոլի մեր արժեքներն ու գաղափարները։
«Այբ» դպրոցի մասին
«Այբ» դպրոցը ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից 2011 թվականին: Դպրոցն ապահովում է ամբողջական կրթություն միջազգայնորեն մրցունակ «Արարատյան բակալավրիատ» հայալեզու ծրագրով, որը հիմնված է արժեքահեն կրթության վրա։ «Այբ» ավագ դպրոցը Հայաստանի ոչ պետական կրթության ոլորտում առաջին սոցիալական ծրագիրն է․ այստեղ աշակերտների շուրջ 70%-ը սովորում է բարերարների աջակցությամբ։
Դպրոցի առաքելությունն է` ձևավորել ուսյալ, առաքինի, պատկանելության և պատասխանատվության զգացում ունեցող երիտասարդների սերունդներ:

On September 4-5, a delegation from the renowned Danish company BIG, headed by its partner Catherine Huang, was in Yerevan. The visit was aimed at finalization and approval of the architectural concept for the new High School building. The concept development works started several months ago.
Ayb's collaboration with this leading architectural organization will be considered not only as an important educational achievement for our country but also as an ambitious project in educational architecture on a global scale. Founded by renowned Danish architect Bjarke Ingels, BIG is considered one of the best innovative architectural companies in the world and carries out projects all over the world, creating buildings that transform urban areas into popular tourist destinations.
“It is education that transforms you and changes the direction of your life. So this project is full of endeavor, ambition and inspiration, and being a part of it means a lot to us. It is very inspiring to work here in Armenia. Ayb is a truly special place, where you see a strong desire to make the best of things and strive for excellence. It is a matter for us to think about how architectural spaces can shape a learning culture and environment, says BIG partner Catherine Huang.
The new building to be built at the Ayb Educational Campus will increase opportunities for competitive, high-quality and innovative education, and will double the number of high school students. This means that, regardless of their families' financial means, more children will have access to the best education, as around 70% of Ayb High School students study with the support of benefactors.
According to Davit Sahakyan, Ayb School executive director, education is constantly evolving and we are preparing children for a future we have no idea about. “That means education needs to go beyond the familiar. So today's actions are directed toward a more distant future. Furthermore, this project also has a social impact: it is important for us that a child’s education does not depend on the family’s financial capability, but solely on the child’s abilities. And we want to give that opportunity to as many children as possible.”
Along with the international architectural company, Armenian partners are also involved in the project. Storaket Architectural Studio acts as the executive architect, and the project management is carried out by Prodeco. Revizto also joined the project as a sponsor and partner, providing advanced software solutions that will facilitate the successful implementation of the design and construction of a new building at the Ayb Educational Campus.
Henderson Armenia has already made the first major investment in the implementation of the project. The new building is planned to be built entirely with funds from benefactors and the Ayb community. At this stage of the project, the delegation of BIG, Ayb and partners also met with the Mayor of Yerevan, Tigran Avinyan, and the Deputy President of the Urban Development Committee, Nune Petrosyan.
According to the Ayb philosophy, an educational environment is more than just a physical space. It has its unique role in the organization of education, so every architectural solution must reflect our values and ideas.
About Ayb School
Ayb School is a non-profit organization established by the Ayb Educational Foundation in 2011. The school provides an academically rigorous internationally competitive Armenian-language educational program, Araratian Baccalaureate, which is based on value-based education. Ayb High School is the first social project in Armenia’s non-governmental sector. Around 70% of Ayb High School students study with the support of benefactors.
Ayb School’s mission is to bring up generations of literate and honest young people, who are proud of their background and have a strong sense of responsibility.