Աշխարհահռչակ BIG-ը՝ «Այբ» ավագ դպրոցի նոր մասնաշենքի նախագծի հեղինակ
Սեպտեմբերի 4-5-ին դանիական հեղինակավոր BIG ընկերության պատվիրակությունը՝ BIG-ի գործընկեր Քեթրին Հուանգի գլխավորությամբ, Երևանում էր։ Այցի նպատակը «Այբ»-ի ղեկավարության ու գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչների հետ «Այբ» ավագ դպրոցի նոր մասնաշենքի ճարտարապետական հայեցակարգի վերջնականացումն  ու հաստատումն էր։ Հայեցակարգի մշակման աշխատանքները մեկնարկել են մի քանի ամիս առաջ:
«Այբ»-ի համագործակցությունը ճարտարապետական առաջատար կազմակերպության հետ ոչ միայն կրթության ոլորտում կարևոր ձեռքբերում կլինի մեր երկրի համար, այլ նաև կրթության ճարտարապետության հավակնոտ նախագիծ՝ համաշխարհային մակարդակով: BIG-ը համարվում է աշխարհի լավագույն և նորարարական ճարտարապետական ընկերություններից մեկը, որը հիմնադրվել է դանիացի հեղինակավոր ճարտարապետ Բյարկե Ինգելսի կողմից և նախագծեր է իրականացնում աշխարհի տարբեր անկյուններում՝ ստեղծելով շենքեր, որոնք փոխակերպում են քաղաքային տարածքները և դարձնում դրանք զբոսաշրջային հայտնի կենտրոններ:
«Կրթությունն է, որ փոխում է քեզ ու քո կյանքի ուղղությունը։ Հետևաբար, այս նախագիծը լի է ձգտումով, հավակնությամբ ու ներշնչանքով, և դրա մի մասնիկը լինելը մեզ համար մեծ նշանակություն ունի: Շատ ոգևորիչ է աշխատել հենց այստեղ՝ Հայաստանում։ «Այբ»-ն իրոք առանձնահատուկ վայր է և զգացվում է մեծ ցանկություն՝ ստեղծելու լավագույնը և ձգտելու գերազանցության: Մեզ համար մտածելու հնարավորություն է, թե ինչպես կարող են ճարտարապետական տարածքները ձևավորել սովորելու մշակույթ ու միջավայր»,- ասում է BIG-ի գործընկեր Քեթրին Հուանգը:
Ավագ դպրոցի՝ «Այբ» կրթական ավանում կառուցվելիք նոր մասնաշենքը կմեծացնի մրցունակ, որակյալ ու նորարար կրթության հնարավորությունները՝ միաժամանակ կրկնապատկելով ավագ դպրոցի աշակերտների թիվը։ Սա նշանակում է, որ, ընտանիքի ֆինանսական կարողություններից անկախ, ավելի շատ երեխա հնարավորություն կունենա ստանալու լավագույն կրթություն, քանի որ ավագ դպրոցում աշակերտների շուրջ 70%-ը սովորում է բարերարների աջակցությամբ։
«Այբ» դպրոցի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանի խոսքով՝  կրթությունը մշտապես զարգանում է, և մենք պատրաստում ենք երեխային մի ապագայի, որի մասին մենք էլ պատկերացում չունենք․ «Դա նշանակում է, որ կրթությունը շատ ավելի հեռու պետք է նայի, և այսօրվա գործողությունները միտված են շատ ավելի հեռու ապագայի: Բացի դրանից, այս նախագիծն ունի սոցիալական մեծ նշանակություն, և մեզ համար կարևոր է, որ երեխայի կրթությունը կախված լինի ոչ թե ընտանիքի վճարունակությունից, այլ բացառապես երեխայի կարողություններից, և մենք ուզում ենք հնարավորինս շատ երեխաների տալ այդ հնարավորությունը»:
Նախագիծը, բացի միջազգային ճարտարապետական ընկերությունից, ունի նաև հայաստանյան գործընկերներ․  «Ստորակետ» ճարտարապետական արվեստանոցը հանդես է գալիս որպես գործադիր ճարտարապետ, իսկ ծրագրի կառավարումը ստանձնել է «Պրոդեկո» կազմակերպությունը:
«Այբ» կրթական ավանում նոր մասնաշենք կառուցելու նախագծին միացել է նաև Revizto-ն՝ որպես հովանավոր և գործընկեր տրամադրելով համաշխարհային առաջատար ծրագրային լուծումներ, որոնք կնպաստեն նախագծման և շինարարության հաջող իրականացմանը։
Նախագծի իրականացման առաջին խոշոր ներդրումն արդեն կատարել է «Հենդերսոն Հայաստան» ընկերությունը: Նոր մասնաշենքը նախատեսվում է ամբողջությամբ կառուցել բարերարների ու «Այբ» համայնքի միջոցներով:
Ծրագրի այս փուլում BIG-ի, «Այբ»-ի ու գործընկերների պատվիրակությունը հանդիպումներ ունեցավ նաև Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի ու քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նունե Պետրոսյանի հետ:
«Այբ»-ի գաղափարախոսությամբ՝ կրթական միջավայրը պարզապես ֆիզիկական տարածք չէ. այն կրթության կազմակերպման ուրույն դերակատար է, և ճարտարապետական յուրաքանչյուր լուծում պետք է արտացոլի մեր արժեքներն ու գաղափարները։
«Այբ» դպրոցի մասին
«Այբ» դպրոցը ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից 2011 թվականին: Դպրոցն ապահովում է ամբողջական կրթություն միջազգայնորեն մրցունակ «Արարատյան բակալավրիատ» հայալեզու ծրագրով, որը հիմնված է արժեքահեն կրթության վրա։ «Այբ» ավագ դպրոցը Հայաստանի ոչ պետական կրթության ոլորտում առաջին սոցիալական ծրագիրն է․ այստեղ աշակերտների շուրջ 70%-ը սովորում է բարերարների աջակցությամբ։
Դպրոցի առաքելությունն է` ձևավորել ուսյալ, առաքինի, պատկանելության և պատասխանատվության զգացում ունեցող երիտասարդների սերունդներ:

Всемирно известная компания BIG — автор проекта нового корпуса старшей школы «Айб»
4–5 сентября в Ереване находилась делегация престижной датской компании BIG во главе с партнером BIG Кэтрин Хуанг. Целью визита было окончательное согласование и утверждение архитектурной концепции нового здания старшей школы «Айб» с представителями руководства школы и организаций-партнеров. Разработка концепции началась несколько месяцев назад.
Сотрудничество «Айб» с ведущей архитектурной организацией станет не только важным достижением в сфере образования нашей страны, но и амбициозным проектом в области образовательной архитектуры мирового масштаба. BIG считается одним из самых лучших и инновационных архитектурных бюро в мире. Бюро основано известным датским архитектором Бьярке Ингельсом. Оно реализует проекты в разных уголках мира, создавая здания, которые преображают городские пространства и превращают их в популярные туристические центры.
«Образование — это то, что меняет вас и направление вашей жизни. Поэтому этот проект полон стремлений, амбиций и вдохновения, и быть его частью очень много значит для нас. Работать именно здесь, в Армении, очень вдохновляет. «Айб» — поистине особенное место, и здесь испытывается огромное желание создавать лучшее и стремиться к совершенству. Для нас это возможность поразмышлять о том, как архитектурные пространства могут формировать культуру и среду обучения»,- говорит партнер BIG Кэтрин Хуанг.
Новый корпус старшей школы «Айб», который будет построен в образовательном кампусе «Айб», расширит возможности для получения конкурентоспособного, качественного и инновационного образования, одновременно увеличивая количество учеников старшей школы вдвое. Это означает, что, независимо от финансовых возможностей семьи, гораздо больше детей будет иметь возможность получить лучшее образование, поскольку около 70% учеников старшей школы обучаются при поддержке благотворителей.
По словам Давида Саакяна, исполнительного директора школы «Айб», образование постоянно развивается, и мы готовим детей к будущему, о котором даже не подозреваем. «Это значит, что образование должно смотреть далеко вперед, и сегодняшние шаги и решения ориентированы на гораздо более отдаленное будущее. Кроме того, этот проект имеет огромное социальное значение, и для нас важно, чтобы образование ребенка зависело не от платежеспособности семьи, а исключительно от его способностей, и мы желаем предоставить такую ​​возможность как можно большему числу детей».
Помимо международного архитектурного бюро, в реализации проекта участвуют и армянские партнеры: архитектурная мастерская «Сторакет» выступает в качестве исполнительного архитектора, а организация «Продеко» взяла на себя управление проектом.
К проекту по строительству нового здания в учебном кампусе «Айб» в качестве спонсора и партнера также присоединилась компания Revizto, предложив лучшие программные решения, которые будут способствовать успешной реализации проектирования и строительства.
Первые крупные инвестиции в проект уже сделала компания Henderson Armenia. Новый корпус планируется построить полностью на средства благотворителей и сообщества «Айб». На этом этапе реализации проекта делегация BIG, «Айб» и партнеров также встретилась с мэром Еревана Тиграном Авиняном и заместителем председателя Комитета по градостроительству Нунэ Петросян. Согласно идеологии «Айб», образовательная среда — это не просто физическое пространство: это уникальный актор организации образования, и каждое архитектурное решение должно отражать наши ценности и идеи.
О школе «Айб»
Школа «Айб» — некоммерческая организация, основанная Образовательным фондом «Айб» в 2011 году. Школа предоставляет полное образование по конкурентоспособной на международном уровне армяноязычной программе «Араратский бакалавриат», основанной на ценностно-ориентированном подходе. Старшая школа «Айб» — первый социальный проект в негосударственном секторе образования Армении: здесь около 70% учеников учатся при поддержке благотворителей.
Миссия школы — воспитать поколения образованных, добродетельных молодых людей, обладающих чувством принадлежности и ответственности.