Ազգային երգն ու պարը կենցաղ վերադարձնելու և ազգային ինքնագիտակցության զարգացումը խթանելու նպատակով «Այբ» կրթական հիմնադրամը և «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանը 2015 թվականի սեպտեմբերին համատեղ ստեղծեցին «Ազգային երգ ու պարի ակադեմիա» կրթամշակութային հիմնադրամը, որի առաքելությունն է՝ ուսումնասիրել, ուսուցանել ու հանրայնացնել ազգային երգերն ու պարերը՝ դրանք դարձնելով հայ ժողովրդի կենդանի մշակույթի մաս, և նպաստել ազգային ինքնագիտակցության բարձրացմանը։
Երեխաների՝ ազգային ոգով դաստիարակությունը, նրանց կողմից հայկական ինքնության գիտակցումը կարևորագույն բաղադրիչն են սերնդակերտման առաքելության մեջ։
Այս գաղափարը «Այբ» դպրոցում առաջին իսկ օրից իրագործվում է «պար» առարկայի միջոցով: Պարի դասերը մատուցում են «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի լավագույն պարուսույցները:
Ակադեմիան ունի գործունեության չորս ուղղություն՝
Յուրաքանչյուրն ունի իր ենթաուղղությունները, որոնց շրջանակում իրականացվում են մի շարք աշխատանքներ, մասնավորապես՝ մշակութային առարկաների համակարգում, ուսուցիչների և դասախոսների պատրաստում ու վերապատրաստում, ռազմապարի ներդրում բանակում՝ որպես մարմնակրթության և հոգևոր դաստիարակության մաս, պարի գիտական հիմնավորում և այլն։
Ազգային երգ ու պարի ակադեմիան 2015 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2018 թվականի հոկտեմբեր վերապատրաստել է 5-7-րդ դասարաններում դասավանդող 234 ուսուցիչ՝ 4 ուղղությամբ՝ կրթական, ռազմապարային, մշակութային և գիտական։ Ակադեմիան նաև ռազմապարը ներդրել է հայոց բանակում։

With the aim of bringing national song and dance back to our everyday lives and encouraging the development of the national identity, the Ayb Educational Foundation and founder and artistic director of Karin Traditional Song and Dance Ensemble Gagik Ginosyan jointly founded the National Song and Dance Academy Educational-Cultural Foundation in September 2015. The mission of the Academy is to research, teach, and popularize national songs and dances, making them a living part of Armenian culture, as well as to raise the sense of national identity.
To bring our children up as true Armenians, helping them realize their national identity, is one of the crucial factors in the mission of molding a generation.
This idea has been implemented and tested in Ayb School from the very first day through national dance classes. Best teachers of the Karin Traditional Song and Dance Ensemble teach in Ayb School.
The Academy has four areas of activity:
Each has its sub-areas with a number of specific activities to be carried out, including but not limited to the coordination of cultural disciplines at school, the training and re-training of teachers and lecturers, the integration of military dances into the Army as part of physical and spiritual education, and the scholarly substantiation of dance.
During October 2015 to October 2018, the National Song and Dance Academy trained 234 teachers of 5-7 grades in four areas: educational, military dance, cultural and scholarly. The academy also introduced the military dance to the Armenian army.