Ազգային երգն ու պարը կենցաղ վերադարձնելու և ազգային ինքնագիտակցության զարգացումը խթանելու նպատակով «Այբ» կրթական հիմնադրամը և «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանը 2015 թվականի սեպտեմբերին համատեղ ստեղծեցին «Ազգային երգ ու պարի ակադեմիա» կրթամշակութային հիմնադրամը, որի առաքելությունն է՝ ուսումնասիրել, ուսուցանել ու հանրայնացնել ազգային երգերն ու պարերը՝ դրանք դարձնելով հայ ժողովրդի կենդանի մշակույթի մաս, և նպաստել ազգային ինքնագիտակցության բարձրացմանը։
Երեխաների՝ ազգային ոգով դաստիարակությունը, նրանց կողմից հայկական ինքնության գիտակցումը կարևորագույն բաղադրիչն են սերնդակերտման առաքելության մեջ։
Այս գաղափարը «Այբ» դպրոցում առաջին իսկ օրից իրագործվում է «պար» առարկայի միջոցով: Պարի դասերը մատուցում են «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի լավագույն պարուսույցները:
Ակադեմիան ունի գործունեության չորս ուղղություն՝
Յուրաքանչյուրն ունի իր ենթաուղղությունները, որոնց շրջանակում իրականացվում են մի շարք աշխատանքներ, մասնավորապես՝ մշակութային առարկաների համակարգում, ուսուցիչների և դասախոսների պատրաստում ու վերապատրաստում, ռազմապարի ներդրում բանակում՝ որպես մարմնակրթության և հոգևոր դաստիարակության մաս, պարի գիտական հիմնավորում և այլն։
Ազգային երգ ու պարի ակադեմիան 2015 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2018 թվականի հոկտեմբեր վերապատրաստել է 5-7-րդ դասարաններում դասավանդող 234 ուսուցիչ՝ 4 ուղղությամբ՝ կրթական, ռազմապարային, մշակութային և գիտական։ Ակադեմիան նաև ռազմապարը ներդրել է հայոց բանակում։

Академия национальной песни и танца
Чтобы вернуть в современный уклад жизни армянского народа его национальную песню и танец, а также содействовать развитию национального самосознания, в сентябре 2015 года Образовательный фонд «Айб» вместе с основателем и художественным руководителем ансамбля традиционной песни и танца «Карин» Гагиком Гиносяном учредил культурно-образовательный фонд «Академия национальной песни и танца». Миссия фонда — изучать, обучать и популяризировать национальные песни и танцы, сделать их неотъемлемой частью живой культуры армянского народа, а также способствовать повышению уровня национального самосознания.
Воспитание детей в национальном духе и осознание ими собственной идентичности являются важнейшими составляющими миссии в контексте воспитания и формирования подрастающего поколения.
В школе «Айб» эта идея была воплощена в жизнь с самого первого дня — благодаря включению в учебную программу предмета «танец». Уроки танцев проводят лучшие хореографы ансамбля традиционной песни и танца «Карин».
Академия предусматривает четыре направления развития деятельности:
• образовательное,
• боевого танца,
• культурное,
• научное.
Каждое из этих направлений имеет свои поднаправления, в рамках которых проводятся соответствующие работы, в частности, структурирование культурных предметов, подготовка и профессиональная переподготовка учителей и педагогов, внедрение боевого танца в армию в качестве составляющей части физического и духовного воспитания, научное обоснование танцев и многое другое.
В период с октября 2015 года по октябрь 2018 года Академия национальной песни и танца провела профессиональную переподготовку 234 учителей 5-7 классов по 4 направлениям: образовательному, боевому танцу, культурному и научному. Академия также внедрила боевой танец в армянскую армию.