2021-ի հուլիսին ՀՀ կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի նախարարությունը մեկնարկեց Տավուշի մարզի հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում պետական նոր կրթական չափորոշիչների ներդրման մեկամյա փորձարարական ծրագիրը։ Նոր չափորոշիչների ներդրման գործընթացում ծրագրի ԳՏՃՄ (գիտություն, տեխնոլոգիա, ճարտարագիտություն, մաթեմատիկա) առարկաների ուսուցիչների առարկայական և մանկավարժական վերապատրաստումներն իրականացրեց «Այբ» կրթական հիմնադրամը։
Հանրակրթական չափորոշիչների ներդրման փորձարարական ծրագիրը ֆինանսավորվել է Եվրոպական միության և Համաշխարհային բանկի կողմից՝ «Եվրամիությունը հանուն նորարարության» նախաձեռնության շրջանակում։
Ծրագրի նպատակային երկու բաղադրիչներն էին՝
Մեկամյա ծրագրի ընթացքում «Այբ» կրթական հիմնադրամի փորձառու թիմն իրականացրեց առարկայական և մանկավարժական, ինչպես նաև դպրոցների ղեկավար կազմի վերապատրաստումներ՝ դեմառդեմ և առցանց ձևաչափերով։
Վերապատրաստումների մաս էին իրազեկման և մենտորական հանդիպումները, լաբորատոր աշխատանքները, տնօրենների հետ հանդիպումներն ու դասալսումները։
«Այբ» կրթական հիմնադրամը կատարեց ծավալուն աշխատանք բնագիտական առարկաներ դասավանդող շուրջ 770 ուսուցչի և դպրոցների ղեկավար կազմի 150-ից ավելի ներկայացուցչի համար, որոնցից 680-ն անցան մանկավարժական վերապատրաստում։ Տեղերում ուսուցիչներին մենտորական աջակցության գործընթացում ներգրավելու և որպես տեղական մենտոր պատրաստելու նպատակով հիմնադրամը վերապատրաստեց 27 ուսուցիչ: Ինչպես տեղական, այնպես էլ ավագ մենտորներն իրականացրին շարունակական դասալսումներ մարզի 78 դպրոցներում (համապատասխանաբար՝ 147 և 435 դասալսում):
Վերապատրաստումներին զուգահեռ՝ «Այբ» կրթական հիմնադրամն ուսումնական ողջ տարվա ընթացքում տրամադրեց շարունակական մենտորական աջակցություն (376 մենտորական հանդիպում, ընդհանուր 564 ժամ) և իրականացրեց մարզի դպրոցների ղեկավար կազմի մասնագիտական զարգացման ծրագիր։
Ծրագրի նպատակը դպրոցների տնօրեններին և ուսումնական գծով փոխտնօրեններին աջակցելն էր՝ իրենց դպրոցներում արդյունավետորեն առաջնորդելու տվյալների վրա հիմնված բարեփոխումների գործընթացը, ինչպես նաև անցնելու նախագծային ուսումնառության ակտիվ կիրառմանը։

В июле 2021 года Министерство образования, науки, спорта и культуры РА запустило одногодичную экспериментальную программу по внедрению новых государственных образовательных стандартов в государственных образовательных учреждениях Тавушской области. В процессе внедрения новых стандартов Образовательный фонд «Айб» реализовал программу профессиональной подготовки учителей, что способствовало расширению предметных и педагогических знаний педагогов в области STEM-образования (наука, технология, инженерия, математика).
Экспериментальная программа по внедрению государственных общеобразовательных стандартов финансировалась Европейским Союзом и Всемирным банком в рамках инициативы «Евросоюз во имя инноваций».
Двумя целевыми составляющими программы являлись:
В ходе реализации одногодичной программы команда опытных специалистов Образовательного фонда «Айб» в очном и онлайн-форматах осуществила профессиональную переподготовку учителей с целью расширения их предметных и педагогических знаний, а также провела серию тренингов, направленных на развитие руководящего состава школ.
Составной частью профессиональной переподготовки являлись также осведомительные мероприятия, встречи с наставниками и директорами, проведение лабораторных работ и прослушивание уроков.
Образовательный фонд «Айб» провёл объемную работу с около 770 учителями, преподающими предметы естественнонаучного цикла, и с более чем 150 представителями руководства школ, 680 из которых прошли переподготовку по профилям педагогической деятельности. В целях вовлечения учителей в процесс наставнической деятельности и подготовки их в качестве местных менторов фонд провел обучение 27 учителей. Как местные, так и старшие наставники проводили регулярные прослушивания уроков в 78 областных школах (147 и 435 прослушиваний соответственно).
Наряду с курсами переподготовки Образовательный фонд «Айб» на протяжении всего учебного года оказывал постоянную менторскую поддержку (376 менторских встреч, всего 564 часа) и реализовал программу повышения квалификации для руководящего состава школ области.
Целью программы было помочь директорам и заместителям директоров школ эффективно руководить процессом преобразований в своих школах на основе международного опыта эффективного лидерства, а также перейти к активному использованию метода проектного обучения.