Կրթության գերազանցության ազգային ծրագիր
2014 թվականին «Այբ» կրթական հիմնադրամը, համագործակցելով Քեմբրիջի  գնահատման և միջազգային կրթության կենտրոնի (Անգլիա) և Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի (UCL, ԼՀՔ) Կրթության ինստիտուտի հետ (IօE), սկսեց տասնամյա լայնածավալ կրթական նախաձեռնություն։ Դրա նպատակն էր Հայաստանում ստեղծել միջազգայնորեն մրցունակ այլընտրանքային դպրոցական կրթական ծրագիր և համաշխարհային դասավանդման լավագույն փորձով ու գիտելիքներով զինված ուսուցիչների համայնք, որը որոշիչ դեր կխաղա երկրի հանրակրթության համակարգի մրցունակության մեծացման, երկարաժամկետ զարգացման և համընդհանուր առաջընթացի գործում:
Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի (ԿԳԱԾ) գաղափարը «Այբ» կրթական հիմնադրամինն է: Ծրագիրն իրականացրել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը և «Այբ» հիմնադրամը: Ծրագիրը ֆինանսավորվել է ՀՀ կառավարության և «Այբ» հիմնադրամի կողմից:
ԿԳԱԾ-ի շրջանակում «Այբ» հիմնադրամն իրականացրել է ուսուցիչների երկարատև ու համապարփակ վերապատրաստում՝ միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների փորձագետների միջոցով: Նախատեսված էր, որ արդեն վերապատրաստված ու հավաստագրված ուսուցիչներն իրենց հերթին դառնալու են հարյուրավոր ուսուցիչների վերապատրաստումն իրականացնող փորձագետներ:
Հանրակրթական համակարգի բարելավումը համընդհանուր ու բարդ խնդիր է և պահանջում է բազմակողմանի մոտեցումներ: Համակարգի մրցունակությունը, երկարաժամկետ զարգացումն ու համընդհանուր առաջընթացն էականորեն պայմանավորված են համակարգի բոլոր բաղադրիչների բարելավմամբ։ Այդ բաղադրիչների թվում են դասավանդման մեթոդաբանությունը, առարկայական ծրագրերը, առարկայական դասագրքերն ու դասագրքաստեղծման մեթոդաբանությունը, ուսուցիչների աշխատանքի գնահատումը, աշակերտների գնահատման մեթոդները և այլն: Միևնույն ժամանակ ուսուցիչների մասնագիտական աճի լայն հնարավորությունները, մրցունակ աշխատավարձը, հասարակական պահանջի ձևավորումը և հասարակության մեջ ուսուցչի դերի կարևորության մեծացումը այն գործոններն են, որոնք առանցքային կարող են դառնալ Հայաստանի դպրոցական կրթության ողջ համակարգի կատարելագործման համար:
ԿԳԱԾ-ի նպատակները
• Հայաստանում լավագույն մարդկային ռեսուրսն ուղղել դպրոց․ դարձնել ուսուցչի աշխատանքը պատվաբեր և ապահովել պատշաճ ու մրցունակ վարձատրություն
• Ձևավորել բարձրակարգ մանկավարժների համայնք․ ստեղծել համաշխարհային դասավանդման լավագույն փորձով ու գիտելիքներով զինված ու մրցունակ ուսուցիչների համայնք
• Ներդնել դպրոցներում նոր այլընտրանքային ուսումնական ծրագիր
• Աջակցել և խթանել դպրոցների ինստիտուցիոնալ զարգացումը․ ներդնել Արարատյան բակալավրիատը Հայաստանի և Արցախի բոլոր ավագ դպրոցների առնվազն մեկ դասարանում՝ հնարավորություն ընձեռելով յուրաքանչյուր հայ աշակերտի՝ անվճար ստանալու լավագույն կրթություն
ԿԳԱԾ-ի իրականացման գլխավոր գործիքը Արարատյան բակալավրիատն (ԱԲ) է:
ԱԲ-ը համաշխարհային մակարդակով մրցունակ և խստապահանջ ուսումնական ծրագիր է՝ նախատեսված ժամանակակից պետական և մասնավոր կրթական հաստատությունների համար: ԱԲ-ի ծրագրում համադրվում են մի շարք հիմնական և ընտրովի առարկաներ, այդ թվում՝ մաթեմատիկա, բնագիտական առարկաներ, պատմություն, հասարակագիտական առարկաներ, լեզուներ և արվեստ։ Շուրջ ութ տարի՝ նախքան «Արարատյան բակալավրիատ» անունը ստանալը, ծրագրի ամեն մի տարր մանրազնին մշակվել, փորձարկվել և կատարելագործվել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի իրականացրած ծրագրերի շրջանակում և «Այբ» դպրոցում:
Արարատյան բակալավրիատը ՀՀ ԿԳ նախարարի՝ 2015 թ. դեկտեմբերի 29-ի թիվ 1073-Ա/Ք հրամանով պաշտոնապես ճանաչվեց որպես այլընտրանքային դպրոցական ծրագիր Հայաստանի Հանրապետությունում: Սա նշանակում է, որ մեր երկրում այսուհետ պաշտոնապես հաստատված և ճանաչելի է միաժամանակ երկու հայալեզու դպրոցական ծրագիր՝ պետական և այլընտրանքային՝ Արարատյան բակալավրիատը:
ԱԲ-ը, ըստ ԿԳԱԾ-ի, նպատակ ուներ տարածվելու ամբողջ երկրով մեկ՝ հնարավորություն ընձեռելով հայ աշակերտներին անվճար սովորելու «Այբ»-ի կրթական ծրագրերով և մեթոդաբանություններով:
ԿԳԱԾ-ի առաջին՝ նախապատրաստական փուլում (2014-2016 թթ.) լրամշակվել է Արարատյան բակալավրիատի ուսումնական ծրագիրը՝ որպես հայալեզու, միջազգայնորեն ճանաչված գերազանցության կրթական համակարգ:
• ԱԲ-ի առարկայական ծրագրերի լրամշակման նպատակով Քեմբրիջի գնահատման և միջազգային կրթության կենտրոնը կատարել է միջազգային համաքննում գերազանցության այլ հարթակների հետ։ ԱԲ-ի ծրագրերը գնահատվել են որպես միջազգային նմանատիպ առաջատար ծրագրերի հետ (International Baccalaureate, Advanced Placement, GCE A Levels) հիմնականում համադրելի և մրցունակ, իսկ որոշ դեպքերում՝ անգամ գերազանցող:
• Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի Կրթության ինստիտուտի հետ միասին մշակվել են ուսուցիչների վերապատրաստման և հավաստագրման ծրագիրը, գործողությունների պլանը և անհրաժեշտ կրթական նյութերը, որոնցով վերապատրաստվելու էին ապագայում ԿԳԱԾ-ում ներգրավվելիք բոլոր ուսուցիչները:
ԿԳԱԾ-ի երկրորդ փուլում (2017–2019 թթ.) ԱԲ-ը մեկ դասարանով ներդրվելու էր այն դպրոցներում, որոնք՝
• տեղակայված են ՀՀ մարզերում և Ստեփանակերտում,
• ունեն ավագ դպրոցի բաղադրիչ (առանձին գործող ավագ դպրոցներ, միջնակարգ դպրոցներ, վարժարաններ, կրթահամալիրներ) և հատուկ կամ մասնագիտացված դպրոց չեն։
ԿԳԱԾ-ի երրորդ փուլում (2020-2023 թթ.) ԱԲ-ը ներդրվելու էր Հայաստանի և Արցախի մյուս բոլոր ավագ դպրոցներում՝ յուրաքանչյուրում առնվազն մեկ դասարանով:
Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի շնորհիվ Հայաստանն առաջին անգամ համաշխարհային կրթական հարթակում կարող էր իր ուրույն ու կարևոր տեղը զբաղեցնել: Համաշխարհային լավագույն փորձի հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ չկա միջազգայնորեն մրցունակ հանրակրթական մի մոդել, որը գերակա է մյուսների նկատմամբ կամ կարող է փոխարինել ազգային կրթական ծրագրերին: Փոխարենը յուրաքանչյուր պետություն մշակում է իր սեփական համակարգը՝ միջազգային լավագույն փորձի տարբեր համակարգերը փոփոխելով և հարմարեցնելով իր կարիքներին ու հանգամանքներին:
Ցավոք, ԿԳՄՍ նախարարությունը 2018 թ.-ին առանց որևէ հիմնավորման կասեցրեց Արարատյան բակալավրիատի ներդրումը ՀՀ պետական դպրոցներում, ինչի հետևանքով Հայաստանի մարզերում և Արցախում բազմաթիվ աշակերտներ զրկվեցին համաշխարհային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան այս ծրագրով անվճար սովորելու հնարավորությունից` առանց համարժեք այլընտրանք ունենալու:
Եվ չնայած նրան, որ ՀՀ ԿԳՄՍՆ հետ «Այբ» հիմնադրամն ունի ստորագրված հուշագիր, որով կողմերն ամրագրում են, որ փորձելու են ջանքեր ներդնել ծրագրի շարունակականությունն ու միջազգային ճանաչումը պահպանելու համար՝ ԱԲ-ն այսօր գործում է միայն «Այբ» դպրոցում։

Национальная программа отличия в образовании
В 2014 году Образовательный фонд «Айб» в партнерстве с Кембриджским центром оценки и международного образования (Англия) и Институтом образования (IօE) Университетского колледжа Лондона (UCL) запустил десятилетнюю широкомасштабную образовательную инициативу. Целью инициативы было создание в Армении конкурентоспособной на международном уровне программы альтернативного школьного образования и подготовка такого сообщества учителей, которое, вооружившись знаниями и опытом лучших мировых практик в области преподавания, сможет сыграть определяющую роль в деле повышения конкурентоспособности системы общего образования страны, ее развития и прогресса в долгосрочной перспективе.
Идея Национальной программы отличия в образовании (НПОО) принадлежит Образовательному фонду «Айб». Программу осуществляли Министерство образования и науки РА и Фонд «Айб». Проект финансировался правительством РА и Фондом «Айб».
В рамках Национальной программы отличия в образовании Фонд «Айб» организовал продолжительную и комплексную профессиональную переподготовку учителей, которую проводили лучшие эксперты международных партнерских организаций. Ожидалось, что прошедшие обучение и уже аттестованные преподаватели, в свою очередь, станут настоящими экспертами, способными заниматься профессиональной переподготовкой других учителей.
Совершенствование системы общего образования является универсальной и сложной задачей, требующей многопланового подхода. Конкурентоспособность, развитие и общий прогресс системы в долгосрочной перспективе существенным образом определяются совершенствованием всех компонентов системы в целом. Среди этих компонентов — методика преподавания, предметные программы, школьные учебники и методология разработки этих учебников, оценка качества работы учителей, методы оценки учащихся и т. д. В то же время широкие возможности для профессионального роста учителей, конкурентоспособная заработная плата, формирование общественного спроса и возрастающая значимость роли учителя в обществе являются факторами, которые могут стать ключевыми для совершенствования всей системы школьного образования в Армении.
Цели НПОО
• Направить в школу лучший человеческий ресурс Армении: сделать профессию учителя почетной и обеспечить ее представителям справедливое и конкурентоспособное вознаграждение
• Сформировать сообщество высококвалифицированных педагогов: создать сообщество конкурентоспособных преподавателей, обладающих лучшим мировым педагогическим опытом и знаниями
• Внедрить новую альтернативную учебную программу в школах
• Содействовать институциональному развитию школ: внедрить Араратский бакалавриат по меньшей мере в одном классе каждой старшей школы Армении и Арцаха и тем самым предоставить армянским школьникам возможность бесплатно получить лучшее образование
Главным инструментом реализации Национальной образовательной программы является Араратский бакалавриат (АБ).
Араратский бакалавриат — это конкурентоспособная на мировом уровне и требовательная учебная программа, разработанная для современных государственных и частных учебных заведений. Программа AБ совмещает в себе набор обязательных и факультативных предметов, включая математику, предметы естественнонаучного цикла, историю, общественные науки, языки и искусство. В течение порядка восьми лет каждый элемент программы тщательно разрабатывался, совершенствовался и тестировался в рамках проектов, реализуемых Образовательным фондом «Айб», и в школе «Айб», прежде чем программа «Араратский бакалавриат» получила свое название.
Согласно приказу № 1073-Ա/Ք от 29 декабря 2015 года, утвержденному министром образования и науки РА, Араратский бакалавриат на официальном уровне был признан альтернативной школьной программой в Республике Армения. Это означает, что впредь в нашей стране официально утверждены и признаны одновременно две армяноязычные школьные программы: государственная и альтернативная — Араратский бакалавриат.
В соответствии с целями НПОО, Араратский бакалавриат планировалось распространить по всей стране, предоставляя армянским школьникам возможность бесплатно учиться по образовательным программам и методикам «Аиб».
На первом, подготовительном этапе реализации НПОО (2014-2016 гг.) проводилась доработка учебной программы Араратского бакалавриата — как программы, представляющей собой армяноязычную и международно признанную систему отличия в образовании.
• С целью совершенствования предметных программ АБ специалисты Кембриджского центра оценки и международного образования провели сопоставительный анализ на основе эталонных показателей (бенчмаркинг) других платформ отличия в образовании. Учебные программы АБ были квалифицированы как программы, в основном конкурентоспособные и сопоставимые с аналогичными передовыми международными программами («International Baccalaureate», «Advanced Placement», «GCE A Level»), а в некоторых случаях — превосходящие их.
• В сотрудничестве с Институтом образования Университетского колледжа Лондона были разработаны программа профессиональной переподготовки и аккредитации учителей, план действий и необходимые учебные материалы, по которым в будущем должны были пройти переподготовку все учителя, вовлеченные в НПОО.
На втором этапе реализации НПОО (2017-2019 гг.) АБ необходимо было внедрить в школы, которые:
• располагаются в областях РА и Степанакерте,
• имеют ступень старшей школы (отдельно функционирующие старшие школы, среднеобразовательные школы, колледжи, образовательные комплексы) и не являются специальными или специализированными школами.
На третьем этапе реализации НПОО (2020-2023 гг.) АБ требовалось внедрить во все остальные школы Армении и Арцаха по меньшей мере в один класс в каждой школе.
Благодаря Национальной программе отличия в образовании Армения впервые могла занять свое особое и важное место на мировой арене. Исследования передового мирового опыта показывают, что не существует ни одной конкурентоспособной на международном уровне модели общего образования, которая могла бы превзойти по своему качеству и уровню другие или заменить собою национальные образовательные программы. Именно поэтому каждое государство разрабатывает свою собственную систему образования, модифицируя и приспосабливая различные системы передовой международной практики к местным условиям и потребностям.
К сожалению, в 2018 году Министерство образования и науки РА без каких-либо оснований приостановило процесс внедрения программы «Араратский бакалавриат» в государственных школах Республики Армения, вследствие чего тысячи учащихся из областей Армении и Арцаха, не получив адекватной альтернативы, были лишены возможности обучаться по программе, соответствующей самым высоким мировым стандартам.
И несмотря на наличие меморандума, подписанного между Фондом «Айб» и МОНКС РА, согласно которому стороны обязуются приложить все усилия для поддержания непрерывности программы и процесса ее международного признания, на сегодняшний день АБ действует только в школе «Айб».