Կրթության գերազանցության ազգային ծրագիր
2014 թվականին «Այբ» կրթական հիմնադրամը, համագործակցելով Քեմբրիջի  գնահատման և միջազգային կրթության կենտրոնի (Անգլիա) և Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի (UCL, ԼՀՔ) Կրթության ինստիտուտի հետ (IօE), սկսեց տասնամյա լայնածավալ կրթական նախաձեռնություն։ Դրա նպատակն էր Հայաստանում ստեղծել միջազգայնորեն մրցունակ այլընտրանքային դպրոցական կրթական ծրագիր և համաշխարհային դասավանդման լավագույն փորձով ու գիտելիքներով զինված ուսուցիչների համայնք, որը որոշիչ դեր կխաղա երկրի հանրակրթության համակարգի մրցունակության մեծացման, երկարաժամկետ զարգացման և համընդհանուր առաջընթացի գործում:
Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի (ԿԳԱԾ) գաղափարը «Այբ» կրթական հիմնադրամինն է: Ծրագիրն իրականացրել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը և «Այբ» հիմնադրամը: Ծրագիրը ֆինանսավորվել է ՀՀ կառավարության և «Այբ» հիմնադրամի կողմից:
ԿԳԱԾ-ի շրջանակում «Այբ» հիմնադրամն իրականացրել է ուսուցիչների երկարատև ու համապարփակ վերապատրաստում՝ միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների փորձագետների միջոցով: Նախատեսված էր, որ արդեն վերապատրաստված ու հավաստագրված ուսուցիչներն իրենց հերթին դառնալու են հարյուրավոր ուսուցիչների վերապատրաստումն իրականացնող փորձագետներ:
Հանրակրթական համակարգի բարելավումը համընդհանուր ու բարդ խնդիր է և պահանջում է բազմակողմանի մոտեցումներ: Համակարգի մրցունակությունը, երկարաժամկետ զարգացումն ու համընդհանուր առաջընթացն էականորեն պայմանավորված են համակարգի բոլոր բաղադրիչների բարելավմամբ։ Այդ բաղադրիչների թվում են դասավանդման մեթոդաբանությունը, առարկայական ծրագրերը, առարկայական դասագրքերն ու դասագրքաստեղծման մեթոդաբանությունը, ուսուցիչների աշխատանքի գնահատումը, աշակերտների գնահատման մեթոդները և այլն: Միևնույն ժամանակ ուսուցիչների մասնագիտական աճի լայն հնարավորությունները, մրցունակ աշխատավարձը, հասարակական պահանջի ձևավորումը և հասարակության մեջ ուսուցչի դերի կարևորության մեծացումը այն գործոններն են, որոնք առանցքային կարող են դառնալ Հայաստանի դպրոցական կրթության ողջ համակարգի կատարելագործման համար:
ԿԳԱԾ-ի նպատակները
• Հայաստանում լավագույն մարդկային ռեսուրսն ուղղել դպրոց․ դարձնել ուսուցչի աշխատանքը պատվաբեր և ապահովել պատշաճ ու մրցունակ վարձատրություն
• Ձևավորել բարձրակարգ մանկավարժների համայնք․ ստեղծել համաշխարհային դասավանդման լավագույն փորձով ու գիտելիքներով զինված ու մրցունակ ուսուցիչների համայնք
• Ներդնել դպրոցներում նոր այլընտրանքային ուսումնական ծրագիր
• Աջակցել և խթանել դպրոցների ինստիտուցիոնալ զարգացումը․ ներդնել Արարատյան բակալավրիատը Հայաստանի և Արցախի բոլոր ավագ դպրոցների առնվազն մեկ դասարանում՝ հնարավորություն ընձեռելով յուրաքանչյուր հայ աշակերտի՝ անվճար ստանալու լավագույն կրթություն
ԿԳԱԾ-ի իրականացման գլխավոր գործիքը Արարատյան բակալավրիատն (ԱԲ) է:
ԱԲ-ը համաշխարհային մակարդակով մրցունակ և խստապահանջ ուսումնական ծրագիր է՝ նախատեսված ժամանակակից պետական և մասնավոր կրթական հաստատությունների համար: ԱԲ-ի ծրագրում համադրվում են մի շարք հիմնական և ընտրովի առարկաներ, այդ թվում՝ մաթեմատիկա, բնագիտական առարկաներ, պատմություն, հասարակագիտական առարկաներ, լեզուներ և արվեստ։ Շուրջ ութ տարի՝ նախքան «Արարատյան բակալավրիատ» անունը ստանալը, ծրագրի ամեն մի տարր մանրազնին մշակվել, փորձարկվել և կատարելագործվել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի իրականացրած ծրագրերի շրջանակում և «Այբ» դպրոցում:
Արարատյան բակալավրիատը ՀՀ ԿԳ նախարարի՝ 2015 թ. դեկտեմբերի 29-ի թիվ 1073-Ա/Ք հրամանով պաշտոնապես ճանաչվեց որպես այլընտրանքային դպրոցական ծրագիր Հայաստանի Հանրապետությունում: Սա նշանակում է, որ մեր երկրում այսուհետ պաշտոնապես հաստատված և ճանաչելի է միաժամանակ երկու հայալեզու դպրոցական ծրագիր՝ պետական և այլընտրանքային՝ Արարատյան բակալավրիատը:
ԱԲ-ը, ըստ ԿԳԱԾ-ի, նպատակ ուներ տարածվելու ամբողջ երկրով մեկ՝ հնարավորություն ընձեռելով հայ աշակերտներին անվճար սովորելու «Այբ»-ի կրթական ծրագրերով և մեթոդաբանություններով:
ԿԳԱԾ-ի առաջին՝ նախապատրաստական փուլում (2014-2016 թթ.) լրամշակվել է Արարատյան բակալավրիատի ուսումնական ծրագիրը՝ որպես հայալեզու, միջազգայնորեն ճանաչված գերազանցության կրթական համակարգ:
• ԱԲ-ի առարկայական ծրագրերի լրամշակման նպատակով Քեմբրիջի գնահատման և միջազգային կրթության կենտրոնը կատարել է միջազգային համաքննում գերազանցության այլ հարթակների հետ։ ԱԲ-ի ծրագրերը գնահատվել են որպես միջազգային նմանատիպ առաջատար ծրագրերի հետ (International Baccalaureate, Advanced Placement, GCE A Levels) հիմնականում համադրելի և մրցունակ, իսկ որոշ դեպքերում՝ անգամ գերազանցող:
• Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի Կրթության ինստիտուտի հետ միասին մշակվել են ուսուցիչների վերապատրաստման և հավաստագրման ծրագիրը, գործողությունների պլանը և անհրաժեշտ կրթական նյութերը, որոնցով վերապատրաստվելու էին ապագայում ԿԳԱԾ-ում ներգրավվելիք բոլոր ուսուցիչները:
ԿԳԱԾ-ի երկրորդ փուլում (2017–2019 թթ.) ԱԲ-ը մեկ դասարանով ներդրվելու էր այն դպրոցներում, որոնք՝
• տեղակայված են ՀՀ մարզերում և Ստեփանակերտում,
• ունեն ավագ դպրոցի բաղադրիչ (առանձին գործող ավագ դպրոցներ, միջնակարգ դպրոցներ, վարժարաններ, կրթահամալիրներ) և հատուկ կամ մասնագիտացված դպրոց չեն։
ԿԳԱԾ-ի երրորդ փուլում (2020-2023 թթ.) ԱԲ-ը ներդրվելու էր Հայաստանի և Արցախի մյուս բոլոր ավագ դպրոցներում՝ յուրաքանչյուրում առնվազն մեկ դասարանով:
Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի շնորհիվ Հայաստանն առաջին անգամ համաշխարհային կրթական հարթակում կարող էր իր ուրույն ու կարևոր տեղը զբաղեցնել: Համաշխարհային լավագույն փորձի հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ չկա միջազգայնորեն մրցունակ հանրակրթական մի մոդել, որը գերակա է մյուսների նկատմամբ կամ կարող է փոխարինել ազգային կրթական ծրագրերին: Փոխարենը յուրաքանչյուր պետություն մշակում է իր սեփական համակարգը՝ միջազգային լավագույն փորձի տարբեր համակարգերը փոփոխելով և հարմարեցնելով իր կարիքներին ու հանգամանքներին:
Ցավոք, ԿԳՄՍ նախարարությունը 2018 թ.-ին առանց որևէ հիմնավորման կասեցրեց Արարատյան բակալավրիատի ներդրումը ՀՀ պետական դպրոցներում, ինչի հետևանքով Հայաստանի մարզերում և Արցախում բազմաթիվ աշակերտներ զրկվեցին համաշխարհային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան այս ծրագրով անվճար սովորելու հնարավորությունից` առանց համարժեք այլընտրանք ունենալու:
Եվ չնայած նրան, որ ՀՀ ԿԳՄՍՆ հետ «Այբ» հիմնադրամն ունի ստորագրված հուշագիր, որով կողմերն ամրագրում են, որ փորձելու են ջանքեր ներդնել ծրագրի շարունակականությունն ու միջազգային ճանաչումը պահպանելու համար՝ ԱԲ-ն այսօր գործում է միայն «Այբ» դպրոցում։

In 2014, the Ayb Educational Foundation, in collaboration with Cambridge Assessment International Education (England) and the Institute of Education (IoE) at University College London (UCL), embarked on a ten-year extensive educational initiative, the National Program for Educational Excellence (NPEE). It aimed at creating an internationally competitive alternative educational program for schools in Armenia and create a community of teachers armed with world’s best practice and skills, which is the key component in increasing the competitiveness of the general education system and ensuring long-term development and global progress of education in our country.
NPEE is the Ayb Educational Foundation’s initiative. The program was implemented in cooperation with the Ministry of Education and Science of Armenia. The program was financed by the Armenian government and the Ayb Educational Foundation.
As part of NPEE, Ayb carried out long-term and comprehensive training for teachers with the help of experts from international partner organizations. As was planned, already trained and certified teachers in their turn became experts in training hundreds of other teachers.
The improvement of the general education system is a global and complex problem that requires a comprehensive approach. Competitiveness, long-term development and overall progress of the educational system depend on the improvement of each component of the system. These components include teaching methodology, curricula, textbooks and their development methodology, evaluation of teacher performance, student assessment methods, and so on. At the same time, a wide range of possibilities for teachers' professional growth, competitive salary, formation of public demand and rise of awareness of teachers’ importance in society are crucial factors for improving the entire system of primary and secondary education in Armenia.
NPEE Goals
The main tool for the implementation of the NPEE program is Araratian Baccalaureate (AB).
AB is a globally competitive and rigorous educational platform designed for modern public and private schools. AB's program combines a number of basic and elective subjects, including math, science, history, social sciences, languages, and arts. For about eight years before receiving its name, Araratian Baccalaureate, each element of the program was carefully elaborated, tested and improved as part of all Ayb projects and particularly Ayb School.
On December 29, 2015, Minister of Education and Science of Armenia signed a decree (N 1073), which officially recognized Araratian Baccalaureate as an alternative school program in Armenia. This means that, hereafter, in our country two Armenian-language school programs are officially approved and recognized at the same time: the state one and the alternative one—Araratian Baccalaureate.
AB set a goal to be spread across the country through the NPEE program, granting Armenian students the opportunity to study according to Ayb’s educational programs and methodologies for free.
In the first preparatory phase (2014-2016) of NPEE, the Araratian Baccalaureate (AB) curriculum was further improved as an Armenian-language and internationally-recognized educational platform of excellence.
In NPEE’s second phase (2017-2019), AB was going to be introduced in one class at a time in schools that:
In the third phase (2020-2023) of NPEE, AB was to be rolled out to all high schools in Armenia and Artsakh, with at least one class in each school.
Thanks to NPEE, Armenia could have its own unique and important place in the global educational arena. Studies carried out globally have shown that there is no internationally competitive educational model that is superior to others or could replace national programs. Instead, each country develops its own education system anchored on the best international experiences, adapting and changing them in accordance with its specific needs and conditions.
Unfortunately, in 2018, the RA Ministry of Education and Science without any substantiation terminated the investments for the Araratian Baccalaureate in the RA public schools, as a result of which thousands of students in the marzes of Armenia and Artsakh were deprived of the opportunity to study free of charge in accordance with the highest international standards, without having an adequate alternative.
And despite the fact that the Ayb Educational Foundation has a signed memorandum with the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, according to which the parties confirm that they will try to make efforts to maintain the continuity and international recognition of the program, today AB operates only in Ayb School.