MIT «OpenCourseWare» հայելային կայք
OpenCourseWare-ը Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի ծրագրերից է, որի շնորհիվ ինստիտուտի ուսումնական բոլոր նյութերը հասանելի են դառնում բոլորի համար առցանց տարբերակով, անվճար, աշխարհի ցանկացած վայրից: ՄՏԻ-ի OpenCourseWare-ը համարվում է համացանցային ամենամեծ հրատարակչություններից մեկը:
2007-ին «Այբ» կրթական հիմնադրամի շնորհիվ MIT OCW հայելային կայքի օգնությամբ հազարավոր ուսումնական նյութեր հասանելի դարձան հայաստանյան 33 բուհերի ուսանողադասախոսական կազմի համար՝ շրջանցելով համացանցը:
2007-ին, երբ համացանցը Հայաստանում հասու էր քչերին, իսկ կապի որակը շատ ցածր էր, «Այբ» կրթական հիմնադրամն աշխարհի ամենահեղինակավոր բուհերից մեկի՝ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (ՄՏԻ) բոլոր ուսումնական նյութերը հասանելի դարձրեց տեղական բուհերի համար՝ առանց համացանց մտնելու անհրաժեշտության:
Ծրագիրը կորցրեց կարևորությունը մի քանի տարի անց, երբ համացանցի որակն ու գինը թույլ տվեցին հայաստանցիներին օգտվել OpenCourseWare-ի կայքից արդեն առցանց տարբերակով:
«Այբ» հիմնադրամը ՄՏԻ-ի OCW հայելային կայքի սպասարկիչը տեղադրեց Երևանի պետական համալսարանում և միացրեց բուհի ներքին ցանցին (մոտ 2500 համակարգիչ): Իսկ ավելի ուշ ցանցին միացավ նաև «Հայաստանի գիտահետազոտական և կրթական կոմպյուտերային ցանցերի ասոցիացիա» (ԱՐԵՆԱ) hիմնադրամը, որը միավորում էր հայաստանյան 32 բուհ: Այսպիսով՝ OCW հայելային կայքի նյութերը՝ ներառյալ դասախոսությունների տեսագրություններն ու ձայնագրությունները, հրապարակումներ, հոդվածներ և այլն, հասանելի դարձան ավագ դպրոցի աշակերտների, դիմորդների, ուսանողների, երիտասարդ գիտնականների, դասախոսների համար՝ շրջանցելով համացանցը:
• 2 260 ուսումնական նյութ OpenCourseWare-ում
• 175 միլիոն այցելու ամբողջ աշխարհից
• ՀՀ 33 բուհի դիմորդների, ուսանողների ու դասախոսների համար ՄՏԻ-ի ուսումնական նյութերի հասանելիություն

OpenCourseWare — одна из программ Массачусетского технологического института, благодаря которой всем желающим и из любой точки земного шара предоставляется свободный и бесплатный доступ ко всем электронным учебным ресурсам института. OpenCourseWare МТИ считается одним из крупнейших веб-издательств мира.
В 2007 году благодаря усилиям Образовательного фонда «Айб» тысячи обучающих материалов зеркального сайта MIT OCW стали доступны студентам и преподавателям 33 университетов Армении, минуя Интернет.
В 2007 году, когда Интернет в Армении был доступен ограниченному количеству людей, и качество связи было очень низким, Образовательный фонд «Айб» предоставил возможность местным вузам Армении без подключения к Интернету познакомиться со всеми учебными материалами одного из самых престижных вузов мира — Массачусетского технологического института (MIT).
Через несколько лет программа потеряла свою актуальность: цены и качество услуг, предоставляемых Интернет-провайдерами, стабилизировались, что позволило населению Армении пользоваться веб-сайтом OpenCourseWare уже в режиме онлайн.
В 2007 году, когда Интернет в Армении был доступен ограниченному количеству людей, и качество связи было очень низким, Образовательный фонд «Айб» предоставил возможность местным вузам Армении без подключения к Интернету познакомиться со всеми учебными программами одного из самых престижных вузов мира — Массачусетского технологического института (MIT).
Фонд «Айб» установил сервер OCW МТИ в Ереванском государственном университете и подключил к нему внутреннюю сеть ЕГУ (около 2500 компьютеров). Позднее к сети также подключился фонд «Ассоциация научно-исследовательских и образовательных компьютерных сетей Армении» (АРЕНА), объединявший 32 вуза Армении. Таким образом, учебные материалы зеркального сайта OCW, включая видео- и аудиозаписи лекций, публикации, конспекты, статьи и т.д., стали доступны ученикам старших школ, абитуриентам, студентам, молодым ученым и преподавателям в обход Интернета.