MIT «OpenCourseWare» հայելային կայք
OpenCourseWare-ը Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի ծրագրերից է, որի շնորհիվ ինստիտուտի ուսումնական բոլոր նյութերը հասանելի են դառնում բոլորի համար առցանց տարբերակով, անվճար, աշխարհի ցանկացած վայրից: ՄՏԻ-ի OpenCourseWare-ը համարվում է համացանցային ամենամեծ հրատարակչություններից մեկը:
2007-ին «Այբ» կրթական հիմնադրամի շնորհիվ MIT OCW հայելային կայքի օգնությամբ հազարավոր ուսումնական նյութեր հասանելի դարձան հայաստանյան 33 բուհերի ուսանողադասախոսական կազմի համար՝ շրջանցելով համացանցը:
2007-ին, երբ համացանցը Հայաստանում հասու էր քչերին, իսկ կապի որակը շատ ցածր էր, «Այբ» կրթական հիմնադրամն աշխարհի ամենահեղինակավոր բուհերից մեկի՝ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (ՄՏԻ) բոլոր ուսումնական նյութերը հասանելի դարձրեց տեղական բուհերի համար՝ առանց համացանց մտնելու անհրաժեշտության:
Ծրագիրը կորցրեց կարևորությունը մի քանի տարի անց, երբ համացանցի որակն ու գինը թույլ տվեցին հայաստանցիներին օգտվել OpenCourseWare-ի կայքից արդեն առցանց տարբերակով:
«Այբ» հիմնադրամը ՄՏԻ-ի OCW հայելային կայքի սպասարկիչը տեղադրեց Երևանի պետական համալսարանում և միացրեց բուհի ներքին ցանցին (մոտ 2500 համակարգիչ): Իսկ ավելի ուշ ցանցին միացավ նաև «Հայաստանի գիտահետազոտական և կրթական կոմպյուտերային ցանցերի ասոցիացիա» (ԱՐԵՆԱ) hիմնադրամը, որը միավորում էր հայաստանյան 32 բուհ: Այսպիսով՝ OCW հայելային կայքի նյութերը՝ ներառյալ դասախոսությունների տեսագրություններն ու ձայնագրությունները, հրապարակումներ, հոդվածներ և այլն, հասանելի դարձան ավագ դպրոցի աշակերտների, դիմորդների, ուսանողների, երիտասարդ գիտնականների, դասախոսների համար՝ շրջանցելով համացանցը:
• 2 260 ուսումնական նյութ OpenCourseWare-ում
• 175 միլիոն այցելու ամբողջ աշխարհից
• ՀՀ 33 բուհի դիմորդների, ուսանողների ու դասախոսների համար ՄՏԻ-ի ուսումնական նյութերի հասանելիություն

OpenCourseWare is one of the Massachusetts Institute of Technology’s (MIT) projects which makes all of its academic materials available online to everyone for free. MIT OCW is one of the largest web-based publications in the world.
In 2007, thanks to the Ayb Educational Foundation, thousands of learning materials became available to students and faculty members of 33 universities in Armenia through the MIT OCW mirror site, without the use of the Internet.
In 2007, when the Internet was available to few in Armenia and its quality was poor, the Ayb Educational Foundation made all the academic materials of one of the leading universities in the world—the Massachusetts Institute of Technology—accessible for local universities without the need to go online.
Years later, when the Internet quality and price improved in Armenia, the project lost its relevance as people could use the online version of OCW.
The Ayb Foundation installed the server of the MIT OCW mirror site at Yerevan State University and connected to the university’s internal network (around 2,500 computers). Later the Armenian Research and Educational Networking Association (ARENA) Foundation, incorporating 32 universities in Armenia, joined the network, too. Thus, the materials of the OCW mirror site, including video and audio lectures, publications, presentations, articles, and so on, became available for high school students, young scientists and lecturers in offline mode.