«Այբ» կրթական հիմնադրամի կրթավճարային ծրագիրը հնարավորություն է տալիս «Այբ»-ի շրջանավարտներին կրթությունը շարունակելու աշխարհի լավագույն բուհերում և ձեռք բերած գիտելիքները ծառայեցնելու հայրենիքին։
Կրթավճարների տրամադրման այս ծրագրով «Այբ» հիմնադրամը ներդրեց և փորձարկեց կրթության մեկենասության ինստիտուտ, որի տեխնոլոգիաները հետագայում կիրառվեցին «Այբ» ավագ դպրոցի սաների համար կրթավճարային ֆոնդի հայթայթման գործում:
Կրթավճարները հայթայթվել են «Այբ» հիմնադրամի ջանքերով, ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց նպատակային նվիրատվություններով: Հետագայում «Այբ»-ի կրթավճարային ծրագրին օգնելու եկավ «Լույս» հիմնադրամը, որի շնորհիվ աշխարհի լավագույն բուհեր ընդունված հայ երիտասարդներն ուսման ծախսերի հատուցում էին ստանում:
2008-2022 թթ. հիմնադրամը ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց նպատակային նվիրատվությունների շնորհիվ կրթավճար է տրամադրել նաև Հայաստանի և սփյուռքի ընդհանուր առմամբ 38 ուսանողի՝ աշխարհի առաջատար բուհերում ուսումնառության համար:

Стипендиальная программа Образовательного фонда «Айб» дает возможность выпускникам «Айб» продолжить образование в лучших университетах мира и впоследствии использовать полученные знания и накопленный опыт на благо своей родины.
В рамках данной стипендиальной программы Фонд «Айб» внедрил и протестировал процесс институционализации меценатства в сфере образования, технология которого впоследствии была использована для запуска сбора средств в пользу Стипендиального фонда, в результате чего воспитанникам старшей школы «Айб» выплачивается компенсация затрат на обучение.
Благодаря усилиям Фонда «Айб» денежные средства на выплату стипендий были собраны за счет целевых пожертвований физических и юридических лиц. Позже стипендиальной программе «Айб» оказал содействие Фонд «Луйс», благодаря чему молодые армянские студенты, поступившие в лучшие университеты мира, получили компенсацию расходов на обучение.
За счет целевых безвозмездных пожертвований физических и юридических лиц фонд в период с 2008-2022 год также выплатил стипендии 38 студентам из Армении и диаспоры, обучающимся в ведущих университетах мира.
По итогам реализации программы размер средств, выделенных на выплату стипендий, составил 1,5 миллиона долларов США.